Yüksek faizli KYK borcu, işsizlik cehennemi ile gençliğimizi mahvettiniz.

Yüksek faizli KYK borcu, işsizlik cehennemi ile gençliğimizi mahvettiniz.
14.06.2020
A+
A-

Genç nüfusun yüzde 24,4’ü işsiz. 280 bini bulan kişi KYK borcundan dolayı icralık durumda.İşsizlik ve pahalılık cehennemi her geçen gün alevini daha da harlandırıyor. Mühendislik Mimarlık ve Şehir plancılığında okuyan genç meslektaş adaylarımız ve meslektaşlarımız Pandemi süreci ile birlikte katlanarak artan sorunla karşı karşıyadır. KYK Yurt Müdürlüklerinin yaz okulu, staj ve KPSS benzeri kurslar için yaz döneminde yurtlarda kalınmayacağını açıklaması mühendislik mimarlık fakültesinde okuyanları diğer fakültelerde okuyanlar gibi zor durumda bırakmaktadır. Özel yurtlarda kalan gençlerden Pandemi sürecinde kalmadıkları yurt ücretleri istenmektedir. Öğrencilerin hakları ve hukukları gözetilmeli, bir an önce önlemler alınmalıdır.

Genç meslektaşlarımızı zor durumda bırakan bir diğer nokta öğrenim kredileri.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere burs ve öğrenim kredisi imkanları sunulmaktadır.Verilen bu krediler öğrencilerin eğitim hayatları bittiğinde faizli olarak geri alınmaktadır.

 

Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten, öğrenim süresinin bitimine kadar geçen sürede ya da çeşitli sebeplerden kredisinin kesildiği tarihe kadar öğrenim kredisi verilen miktar üzerinden hesaplanır.

Hesaplanan miktara, Devlet İstatistik Enstitüsünün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar da eklenir.

Yani, Öğrenim kredisinin geri ödemesi ise Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK’in) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artışları baz alınarak hesaplanır.

Peki bu yüksek faizli borç nasıl ödeniyor?

Önlisans, lisans öğrencilere veya ara vererek Master-Doktora öğrenimi yapan öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, Lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Lisans ve/veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Kredi aldığı sürenin yarısı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde ödemek zorundadırlar. İşsizlik yüzünden oluşan psikolojik bunalım borç ile birlikte işin içinden çıkılmaz bir durum almaktadır.

Devletin öğrenciye faizle borç vermesi ne kadar doğru, vicdani bir davranıştır?

Ataması yapılmayan veya işsizlik içerisinde perişan halde bulunan meslektaşlarımız borç batağı içerisinde kalmaktadırlar. 4 yıllık eğitimleri sürecinde ortalama aldıkları 18 bin 500 TL öğrenim kredisi için faizi ile birlikte 26 bin 500 TL civarında ödeme yapmaları gerekmektedir.

İş bulup çalışmaya başlayan meslektaşlarımızın maaşlarından kesinti yapılmaktadır. Kredi kesintisi yapılmaması için sigortasız bir işte çalışmayı bile meslektaşlarımızın tercih ettikleri gözlenmektedir.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak devletin bilimsel ve ücretsiz eğitim olanaklarını sağlamasının en temel hak olduğunu belirtiyoruz. Genç meslektaşlarımız işsizlik ve pahalılık cehennemi içerisinde boğuşurken kredi borçlarını faizi ile birlikte ödemeleri alınmamalıdır. İşsizlik ve pahalılık ortamında iktidar bir avuç vurguncu için cenneti yaratırken genç meslektaşlarımız çaresizliğe mahkum edilemez. Genç meslektaşlarımıza sahip çıkıyoruz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.