Yeni mezun bir mühendisin kendi kaleminden ibretlik yaşadıkları

Yeni mezun bir mühendisin kendi kaleminden ibretlik yaşadıkları
14.06.2020
A+
A-

Sevgili Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Planlancıları sayfanızı takip etmeye başladım. Ben yeni mezun bir mühendisim ben ve benim gibi arkadaşlarımın yaşadığı sorunları sizinle paylaşmak istiyorum. Sayfanızda paylaşırsanız sevinirim başlıklı bir mesaj aldık bizlerde katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Noktasına bile dokunmadan paylaşıyoruz.
Lise sürecinden sonra bin bir umutlarla üniversiteye kazandığımız gün ailemin sevincini sonrasında sohbetlerde övünerek mühendis evladımız mühendis oluyor diye gurur duydukları gözümün önünde.Zor koşullarda bana para göndererek okutacaklarını biliyorlar fakat umutları zorlukların üstesinden geleceğini biliyorlardı.Dershane borçları bile daha bitmemişti.Okula kayıt olduktan sonra kredi başvurusunda bulunmuştum ailem ve ben dört gözle bekliyorduk bugünün parası ile 500 lira bile umuttu.Devletimiz sağ olsun diyerek birde sevinmiştik.Zorluklarla okulu bitirdik.Ailem ve çevrem tarafından bol miktarda aman okulunu bitir aman siyaset filan uğraşma diye nasihatlerini dinledik.Okulu suya sabuna dokunmadan bitirdik.
Sonrası ……
Okul bitti eş dost tebrik ettiler hadi bakalım bir de iş buldun mu mühendis bey diye söylemler başladı.Bilgisayarın başında o kariyer sitesi bu kariyer sitesi şöyle cv böyle cv çalışmalar başladı.
Günler günleri kovaladı.Bir yerden çağırdılar iş görüşmesi için hangi programı biliyorsun Solidworks,ansys,office sıraladıktan sonra bir parça verdiler hadi bakalım dediler biz okulda kullanmıştık keh küh dedikten sonra o gün anladım ki okuldaki eğitim ile bu iş zor.Yinede yetiştiririz dediler ve ne kadar maaş istediğimi sordular ben mühendisim ya asgari ücretin 2 katına yakın para söyledim seni ararız deyip geri gönderdiler.Eve geldiğimde aynı umutlar tekrar kabarmıştı annem güzel yemekler yapmış babam her zamankinden daha erken gelmiş ee nasıl geçti diye sordular. Arıyacaklarmış umut yarılanmıştı ama yine de vardı .Arkadaşlarla görüşüyordum onlarda aynı durumdaydılar. İş arıyorsun ya farklı meslekteki arkadaşların bile durumunu merak ediyorsun algı açık durumda oluyor.Daha fazla anlatmaya gerek yok sanırsam bu şekilde tam 3 yıl geçti.
Okulda öğrettikleri teorik şeylerin gerçek hayatla uyuşmaması en fazla başıma bela olan konulardan bir tanesiydi.İngilizce kursuna gitmek şarttı sormaya başladılar ya okulda sen İngilizce öğrenmedin mi 10 yıl ingilizce gördün …… Ailem yapacak yok git dediler öderiz dediler İngilizce kursu bir de iş arama bir dönem daha bitti.Odaya üye oldum oda üyelerine indirimli kurslara katıldım cv doluyordu artık ama çağıran kimse yok ..
Arkadaşlarımdan bir kaç tanesi asgari ücretle bir yerlere girdiler.Sordum neden diye cvp üzücüydü ne yapalım arkadaş evden yol parası çay parası almaya bile utanıyoruz dediler tabi nazik yazdım küfürler cabası.
Farklı meslektekiler de vardı onlar ada sordum biz demi durum böyle diye inşaat mühendisi arkadaşım şantiye şefi olmuş vay kanki artık şef olmuşsun kutlayalım dedim (içim buruktu adam şef olmuş ben bir şey yapamadım) bir küfürde o bastı meğer asgari ücret kadar alıyormuş Şantiyede ustalar var işçiler var bizden fazla para alıyorlar birde bize bu adamları iyi iş yapsınlar fazla çalıştırsınlar diye adamlardan az para veriyor dedi .Şaka gibiydi.
Evde baskılar artmaya başladı tabi çevrede de laf arasında bu okumuşlar maaş beğenmiyor ondan iş bulamıyorlar.Bu daha iş bulacakta evlenecek ardı arkası kesilmiyordu…..
Tüm arkadaşlarımda benzer süreçten geçiyordu kimisi KPSS ye hazırlanıyor yine ailesinden aldıkları para ile dershane süreci 1yıl 2 yıl ….
Teknik öğretmen arkadaşım vardı İsmail teknik ressam olarak çalışmaya başladı.Satış pazarlama işinde olanlar var aman belediyeye filan girebilir miyim diye uğraşanlar cabası….
İnsanız sonunda sorgulamaya başlıyor insan ben şimdiye kadar ne televizyonda nede siyasi partilerden bu bizim gibi mühendis gençlerin mimar gençlerin durumu ile ilintili hiç bir şey duymadım .Ne solundan ne sağından .İşsizlik artıyor bir diğeri ekonomi kötü gidiyor ..Düzelttik IMF borçları kapandı …böyle sayabiliriz.
Traş olmaya gittim bizim bir arkadaş vardı dersleri kötü diye okumamıştı.Ustalık belgesi almıştı kendi yerini açtı.Yeni araba almış bense mühendisim hemde tıraş parasını utana sıkıla ailesinden alan mühendis dinledim başladı anlatmaya birader 3. araba satıp ev alacağım nişanlandım ne yaparsın diye başlayan cümleler eve kendimi nasıl atacağımı bilemedim .Evde bana siyasetle uğraşma diyen ailem partiye üye olmuş neden torpil bulup belediyeye koyacaklarmış….sabahlara kadar kafamda bir sürü soru işareti…..
Sizden bir abiyle tesadüfen karşılaştım. Bir çay içimlik sohbetten sonra sordum nasıl olacak bu işler diye hani ortada iş filanda yoktu ama …
Bir süre şey anlattı zaman su gibi gelip geçiyordu tam 2 saat geçmişti.Kısaca anladığım;
Şu anda içinde bulunduğum koşulu psikolojisi bozulmuş işsizlik bunaltmış gibi anlatmıyordu .Süslü süslü anlatılan Endüstri 4.0 yerine toplumda işverenin amacını üst güdücü sınıfı bizim gibi alt güdülen sınıfı artı değeri kopartmak için bizi nasıl sömürdüklerini bu işin sınıf meselesi olduğunu detaylı bir şekilde anlatı vermişti .Aslında aman siyasetle uğraşma diyen ailem bile kendileri siyaset yapıp bataklığın içine süreklenmiştik toplumla beraber .Güzel bir örnek verdi Eskiden dallas dizisi vardı DALLAS ÇOCUKLARI sonra YALAN RÜZGARI ÇOCUKLARI sonra KURTLAR VADİSİ ÇOCUKLARI bunlar böyle gelip geçiyor hiç kimse gerçek anlamda sorunları konuşmuyor bunun yerine gemisini kurtaran kaptandır diyerek kendi işine bakıp tüm toplumu topyekun mahvediyor farkında bile olmadan .
Tüm gün bunları düşündüm ilk baktığım bana önerilen kitap vardı Hikmet Kıvılcımlının Genel olarak Sosyal Sınıflar ve Partiler diye kitabı var onu okuyacağım .
25 bin lira KYK borçlu çalışmaya başladığında 10 yılda eğitim ve borç için kaybettiği parayı kazanamayacak mühendis olarak sizlere tek söyleyebileceğim örgütlenip sorunlarımızı ortaklaştırıp mücadele etmekten başka çaremiz yok….
Parabaları benim gibi meslektaşlarımızın da durumunu bildiği için asgari ücretle sömürmeye devam ediyor işlerine geliyor odalarda yok şu kadar asgari ücret olmalı demekten başka bir şey yapmıyor.Birde beyaz yakalı diyorlar ne yakası durum ortada asgari ücret fazla mesai bile yok hiçbir sosyal hak yok.Bürolarda belleri iki büklüm olmuş meslektaşlarımızı gördükçe içim gidiyor.Gerçekten de daha önce paylaşmış tınız yazınızda Açlığın, yoksulluğun, sefaletin adıdır Asgari Ücret biz bu şekilde yaşamak istemiyoruz.En büyük felaket işsizlik.

https://www.facebook.com/…/a.123245095849…/123595605814710/…

SUÇLU KİM ASLINDA BİLİYORUZ………
Halkçı mühendis,mimar şehir plancıları grubundan istediğim bu konular üzerinde paylaşımda bulunabilir misiniz.

BİZLER HALKÇI MÜHENDİS,MİMARLAR VE ŞEHİR PLANCILARI OLARAK MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARINI YÜREĞİMİZİN DERİNLİKLERİNDE HİSSEDİYORUZ YAŞIYORUZ.Birçok sorunun temel kaynağının yaşadığımız Parababaları sistemi olduğunu, sorunun bireysel çözülemeyeceğini, örgütlü bir mücadele edilerek çözüleceğini SÖYLÜYORUZ.
Meslektaşlarımızla birlikte sorunlarımıza bir taraftan çözüm üretirken diğer taraftan da bizlere bu sorunları yaşatan bu sistemi değiştireceğiz ve insanın insanca yaşayacağı bir sistem yaratmak için çalışacağız…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.