Vestel’de sömürü çarkı, kovid gerçeği ve işçilerin can pazarı

Vestel’de sömürü çarkı, kovid gerçeği ve işçilerin can pazarı
11.08.2020
A+
A-

Sağlıklı & iyi yaşam kategorisinde altın ödüle layık görüldü. CES’ten İnovasyon ödülleri aldı. Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü ile Ar-Ge alanında ortak çalışmalar başlattı. Pandemi sürecinde “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”aldı. Gazetecileri alıp sağlıklı çalışma ortamını göstermek için fabrika turları bile attırıldı.

Peki ya gerçekler. İşçilerin meslektaşlarımızın anlattıkları mı doğru parababası Vestel’in sözcüsü yöneticilerin söyledikleri, çizdikleri pembe tablo mu?

Manisa’da yaşayan halkın büyük çoğunluğu ya Vestel’de çalışmakta, hemen hemen sokakta yaşayan insanlara bakıldığında mutlaka Vestel’ de ya da tedarikçisi durumunda olan bir firmada çalışmaktadır. AKP’giller, virüsle mücadele için “Evde Kal Türkiye” derken işçileri bunun dışında tuttular. Her seferinde Erdoğan’ın üretimin durmayacağını, devam edeceğini söylediğini medyada izledik.

Oysaki Dünya Sağlık Örgütünün “Pandemi” olarak ilan ettiği Kovid-19 ile mücadelede en önemli çözümlerden biri, insanların evde kalması ve sosyal mesafeyi korumasıdır. Hal böyleyken ülkede yüz binlerce insan işe giderken, otobüslerde, servislerde, yemekhanelerde, makinelerin başında, atölyelerde, işçiler dip dibe çalışmaya devam etti.

Sosyal devlet anlayışına göre aslında acil ve zorunlu ihtiyaçların dışında üretimin geçici bir süre durdurulması, bütün ekonomik kayıpları ve ihtiyaçları devletin karşılaması gerekir.

Ama ne yazık ki İşçi Sınıfı Kovid-19 salgınına kurban ediliyor. AKP’giller’in yönetemediği bu krizin faturası ne yazık ki yine İşçi Sınıfımıza kesildi. Tüm diğer krizlerde olduğu gibi… AKP’nin hazineden sorumlu damadın açıkladığı ekonomik paketler ve tedbirler de hep patronları koruyan, kayıran tedbirleri içeren açıklamalardı.

Parababaları örgütlerinin domuz gibi nasıl kendi menfaatlerini koruduklarını kendi toplantı tutanaklarından ifşa etmiştik. https://www.halkcimmsp.org/parababalarinin-emrinde-olanlar-belli-peki-ya-meslektaslarimiz-ve-isciler-ne-olacak/

“Parababaları Haziran ayında meclislerini topladı. Aşağıda bu toplantıda yapılan konuşmaları direkt olarak Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nden paylaşıyoruz. Meslektaşlarımızın, işçilerin örgütlenmesinden rahatsız olan hatta örgütlendikleri için alın terinin karşılığını istedikleri için işten çıkartan Parababalarının nasılda örgütlü bir şekilde kendi menfaatleri uğruna toplandıklarının göstergesidir. Çoğu toplantıya eşlik eden Maliye Bakanının isteklerini  nasıl yerine getirdiği toplantılardan bellidir.”

İşçileri üretim durmasın diye bu can alıcı salgında iş yerlerine gönderen AKP’giller’in birçok fabrika gibi Manisa Vestel’de yaşanan işçi ve meslektaşlarımızın can kayıplarından sorumlu olduğu aşikardır.

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, Vestel’deki koronavirüs önlemlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor. “ 1 Hazirana kadar şirkette bir tane bile pozitif vaka görülmediğini ifade eden Haspolat 1 Haziran sonrasında vakaların arttığını” belirtiyor.

Haspolat, fabrikada alınan koronavirüs önlemlerini şöyle sıralıyor.

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinde aksiyon planlarımızı ivedilikle devreye aldık. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan tüm öneri ve yönergeleri takip ederek fabrika içine gerekli tüm tedbirleri oluşturduk. Çalışanlarımız için önce insan sağlığına odaklanan endüstriyel mükemmellik vizyonumuz çerçevesinde dünya standartlarında bir çalışma ortamı sağladık. 

“Tüm fabrikalarımızda “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandık.

“Ocak ayından bu yana COVID-19 kapsamında gerçekleştirdiğimiz personel bilgilendirmeleri ve eğitimleri, üst düzey hijyen tedbirleri, çalışma ve üretim alanlarının uygunluğu, yemekhaneler, dinlenme alanları, atık yönetimi, kreş ve servislerde yapılan düzenlemeler ve tüm paydaşlarımızın sağlığını gözeten uygulamalarımızla Türk Standartları Enstitüsü’nün hazırladığı “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nda belirtilen tüm şartları sağladık.”

Haspolat’ın uzunca açıklamasına en altta yer vereceğiz. Bu açıklamanın teknik bir yanının olmadığı, insan aklıyla alay eder bir açıklama olduğunu, medyanın bu açıklamayı allandıra ballandıra yansıtmasının da ne anlama geldiğini Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak iyi biliyoruz.

Vestel’de çalışan meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre;

Bant köleliği olanca hızıyla devam ediyor.

Fabrika 08.00-20.00 ve 20.00-08.00 şeklinde 2 vardiya olarak üretime devam ediyor.

Kısa çalışma ödeneğinin ne olduğunu bilen, işsizlik ve pahalılık cehenneminin yaktığı ülkemizde işçiler hastada olsa sessiz kalıp çalışmaya devam ediyor.

7 işçinin hayatını kaybettiği, rahatsızlananlara bu konuda konuşmamaları belirtiliyor.

Çalışma ortamında kesinlikle mesafe kurallarına uyulmuyor.

Ekmek arası gıdalarla işçiler ve meslektaşlarımız çalışmak zorunda kalıyor.

İşçilerin yan yana çalışması serbest fakat yan yana durmalarını engelliyoruz diyerek çay molaları yasaklanmış durumda.

İşçiler, meslektaşlarımız 12 saat çalıştırılıp 2 bez maske veriliyor.

Servisler tam kapasite çalışıyor.

1 Haziran’da Manisa’da pozitif vaka yaklaşık 2 bin civarındayken binlerce kişinin çalıştığı Vestel’den çıkan pozitif vakalar mahallelerine, ailelerine taşıması sonucu 6 bin civarına dayanmış durumda.

Fabrikada 1000 civarında pozitif vaka olduğu konuşuluyor.

Fabrikada çalışan işçiler ve meslektaşlarımız psikolojik baskı altında.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak AKP’giller’in ruhunu bildiğimiz için bunlardan halk için, vatan için iyi bir şey yapacaklarına dair bir beklentimiz yok. Onlar da uşaklık ettikleri ağababaları, insan soyunun baş düşmanı ABD emperyalizmi gibi davranmaya devam edecekler. Yani halk düşmanı uygulamalarla halka zulüm etmeye, kasalarını doldurmaya devam edecekler.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak tekrarlıyoruz. Meslektaşlarımızın ve işçilerin sağlığı parababaları düzeninin kar hırsından daha değerlidir. Mutlaka sorumlular hesap vermelidir.

 

Haspolat, bizler reklamlarını yayınlatan medya gibi şaşalı başlık atıp fabrikanızda sağlıklı fabrika turları yerine işçilerin ve meslektaşlarımızın sağlıklı bir ortamda çalışmasını istiyoruz. Bilim dışı laf salatası açıklamanızı da meslektaşlarımız görsün diye en sona ekliyoruz.

Haspolat’ın açıklaması;

Pandeminin ilk döneminden itibaren ofislerimiz ve fabrikalarımızda görevli çalışanlarımızın sağlığını korumak adına çok titiz davrandık ve birçok tedbiri hayata geçirdik. Aldığımız önemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

“Özellikle grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere benzer hastalıklarından korunmak ve bulaştırmamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda tüm personelimizi sürekli bilgilendirdik. İlk bilgilendirmeyi ise 14 Ocak 2020 tarihinde yaptık.

“Personelimizin dikkatini bu konuya çekmek ve farkındalık oluşturmak için virüsün semptomlarına ilişkin afişler astık, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulması, sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda eğitimler verdik. Eğitimlerimiz, portal yayınlarımız, e-posta, digital ekranlar ve toplantılar aracılığı ile sağlanmaya devam ediyor.

“Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmının kullanılması gerektiği, ateş, öksürük ve nefes darlığı semptomlarının gözlenmesi durumunda işe gelinmemesi, doktora gidilerek hastalık süresince rapor alınması ve insan kaynaklarına bilgilendirme yapılması için tüm personellere bilgilendirme yaptık.

“Geleneksel selamlaşmalardan (tokalaşma, sarılma) kaçınılması gerektiği tüm personellere bildirdik.

“Ofis ortamındaki hijyen kurallarına uyulması konusundaki hassasiyetimizi tüm çalışanlarımızla paylaştık ve ofisler başta olmak üzere kapalı alanların sık sık havalandırılması ve UV (gün ışığı) uygulamasının kullanılmasını konusunda bilgi verdik.

“Şehirler ve uluslararası seyahat planları gözden geçirilerek, aciliyeti olmayan seyahatlerin ertelenmesini istedik. Zorunlu olmayan yurtdışı seyahatlerinin üst yönetim onayı ile gerçekleştirilmesi ve seyahatle ilgili insan kaynaklarının bilgilendirilmesine karar verdik.

“Zorunlu seyahatlerde yurtdışı seyahatine gidecek personeller için seyahat kiti (özellikli maske, dezenfektan, eldiven, vitamin, broşür) hazırladık ve uygulama hakkında bilgilendirme yaptık. 27.01.2020 itibarı ile seyahate giden tüm personellere kit dağıtımı yapılmaya başladık.

“Yurtdışı seyahatten dönen tüm kişiler ve yabancı ziyaretçilerin revir kontrolü sonrası sahaya alınması sağladık. Çalışanlarımızın iş seyahati dönüşü 14 gün süreyle evden çalışılma imkanını sağladık.

“Tüm tesiste ofis, ortak alanlar, yemekhane ve mutfak alanlarında kapsamlı temizlik ve sonrasında dezenfekte çalışmaları başlattık ve belli periyodlar halinde dezenfekte ediyoruz. Hijyen gerektiren bütün ekipmanlar (bardak, çatal kaşık vs) özel dezenfektanlarla yıkanıyor.

“Ayrıca masaların, tuzluk-biberliklerin, maşaların ve sandalye arkalıklarının dezenfeksiyonu yapılıyor. Yemekhane personelleri ilave el dezenfektanı kullanıyor.

“Ortak kullanım alanları için merkezi havalandırma sistemlerinin filtre değişim periyotları 15 günde 1 olacak şekilde sıklaştırıldı.

“Öksüren, ateşi olan (37,8 derece üzeri) ve nefes almakta zorlanan bir personelimizi gerekli önemler dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna naklediyoruz.

“Risk grubunda yer alan çalışanlarımızı (gebe, engel durumu olanlar, kronik hastalığı olanlar, ileri solunum yolu hastalığı, vücut immunite yetmezliği problemi olanlar) belirledik ve bu gruptaki çalışanlarımız için işyeri hekimlerimizin sorumluluk alanı içinde gerekli önemleri aldık.

“Tüm personellerin ateş ölçüm takibi sık sık yapılıyor ve 37,8 derece ve üzerinde ateşi olanların çalışmasına müsaade etmiyoruz.

“17.03.2020 itibarı ile hamileler, yasal süt izni devam edenler, engelli çalışanlarımız evden çalışmaya başladı.

“Bypass, stent, pil vb. girişimsel kardiyak patolojisi olan, koah ve benzeri ileri solunum sistemi rahatsızlığı olan, immun yetmezliği olan, kanser tedavisi gören ve geçmişte görmüş olan ve immunsupresyon tedavisi gören, organ nakli geçirmiş olan çalışanlar doktor raporu ile evden çalışmaya başladı. Yanı sıra beyaz yakalı 60 yaş ve üzeri çalışanlarımız evden çalışıyor. Mavi yakalı 60 yaş üzeri çalışanların idari izinli sayıldı.

“Giriş kapıları ve sevkiyat gibi direk temas riski olan personellerimize özel eğitim veriyoruz.

“Hizmet alınan kreş, temizlik, yemek, servis firmalarının eğitim ve denetlenmesi yapıyoruz.

“Tesislerimize girişlerin yalnızca temel personel ile sınırlandırılması sağladık ve tüm girişler alından önlemler dahilinde kontrollü bir şekilde sağlanıyor. Buna ek olarak ziyaretçi kısıtlaması uygulaması başlattık.

“Yabancı şoförlerle birebir temasta bulunan kapı ve sevkiyat görevlilerine maske, eldiven sağlıyoruz ve iş süreçlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulmasını istiyoruz.

Çalışanlarımızın ulaşımını sağlayan servislerin sayısı arttırdık ve kişi sayısı fazla olan servislerin ilave araçlara bölünmesi sağladık.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.