Üç bin yıllık Kyme Antik Kenti’nin kıyılmasına izin verilemez.

Üç bin yıllık Kyme Antik Kenti’nin kıyılmasına izin verilemez.
02.01.2021
A+
A-

Kyme Antik Kenti Dünyanın en eski kentlerinden biri. İzmir ili, Aliağa ilçesi sınırlarında yer alan Kyme antik kenti, Çandarlı Körfezi’nin güneyinde, Nemrut Limanı mevkiinde yer alan iki tepe arasında konumlandırılmıştır.

İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 28.03.2019 tarihli 11049 sayılı kararı ile 1. dereceden 3. dereceye düşürülmüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de olumlu görüş verdiği karar antik kentin adeta yok olma fermanıydı.10 üyeli kurulun içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘de bulunuyor ve 8 üyenin kurul kararının altına imza attığı remi evrakta görülmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bizim onay yetkimiz yok açıklamalarını bulunmuş. Yetkinin  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının tespitinin Kültür ve Turizm Bakanlığında olduğu dile getirmişti.

Aliağa Çakmaklı Mahallesi Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve  Üçüncü Derece Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 31 Aralık 2020’de onaylandığı ortaya çıktı.

Peki neden?

Nemport AŞ liman teşvik projesi için. Onaylanan liman amaçlı planda;

Plan açıklama raporlarında; “Korunması Gerekli Kültür Varlıkları ve Arkeolojik Sit Alanları Planlama alanının bir kısmı, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 30.09.1990 gün ve 2253 sayılı kara 31 Arı ile I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Kyme Antik Kentinin, III. Derece kısmı içinde kalmaktadır. Planlama alanının güney doğu ucunda planlama sınırının dışında 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı bulunmaktadır” ifadeleri yer almaktadır.

Liman inşaatının yapılacağı alanın İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 30.09.1990 gün ve 2253 sayılı kararı ile I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Kyme Antik Kentinin, III. Derece kısmı içinde kaldığı ifade edildi. Planlama alanının doğusu ve güneydoğusunda 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı bulunduğuna dikkat çekildi.  Antik kent ve limanın bitişiğindeki 1. derece arkeolojik sit alanı, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 28.03.2019 tarihli 11049 sayılı kararı ile 1. dereceden 3. dereceye düşürüldü.

İzmir’in Aliağa ilçesi Çakmaklı Mahallesi sınırları içindeki Nemrut Limanı’nın hemen yanındaki antik kent Kyme, gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. MÖ 11’inci yüzyılın ortalarında kurulan 12 Aiolis kentinin en büyüğü olan Kyme, kısa sürede dikkat çeken bir ticaret merkezi haline gelerek özellikle şarapçılık, zeytin, üzüm, buğday ve zeytin ile seramik alanlarında çok önemli gelişme gösterdi. Efes’in kurulmasıyla önemini yitiren Kyme, madeni para (sikke) basan ilk şehirlerden biri olarak biliniyor.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak tekrarlıyoruz.

Parababaları, yalnız insana değil Tarihe ve Tabiata da hiç saygı duymamaktadır. Sevgi beslememektedir. Bu sebeple de şehirlerimizin Tarihi dokusunu, yeşil alanlarımızı, kıyılarımızı acımasızca tahrip etmekte, yok etmektedir. Şehirlerimizdeki Tarih varlıklarını kazıyıp, yerlerine iş merkezi, katlı otopark, lüks konutlar yapmaktadır.

Kamu nüfuzunu kullanarak kendilerine menfaat temin edinmeyi meslek edinenlere, yandaş iş adamlarını her türlü vurgunculuktan yararlandıranlara, devlet cihazını elinde bulundurup tarihi eserleri, doğayı yok edip kendilerine cennet yaratacaklarını sananlara asla izin vermeyeceğiz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.