TÜTED (Tüm Teknik Elemanlar Derneği) Arşivi Yeniden Yayında!

TÜTED (Tüm Teknik Elemanlar Derneği) Arşivi Yeniden Yayında!
14.06.2020
A+
A-

12 Şubat 1970’de kurulan kamu çalışanları sendikası TEKSEN’in (Teknik Personel Sendikası’nın) 12 Mart 1971 askeri darbe yönetiminin 1961 Anayasasında yaptığı değişikliğe dayandırılarak faaliyetten men edilmesinden sonra Türkiye Teknik Elemanları Birliği kuruldu. Birlik, 4 Haziran 1972’de yaptığı olağanüstü toplantıyla adını Türkiye Teknik Elemanlar Derneği (TÜTED) olarak değiştirerek çalışmalarına devam etti.

TÜTED Genel Merkezinin 21 Ocak 1980 akşamı “bir ihbarı değerlendirme” gerekçesiyle güvenlik kuvvetlerince basılması, yöneticilerinin gözaltına alınması ve dernek binasının kapısının mühürlenmesine dek TÜTED, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile birlikte mühendis, mimar ve teknikerlerin örgütlenmesi ve mücadelesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

TÜTED’in 1976 yılından başlayarak faaliyetleri sonlandırılana kadar başkanlığını yapan, 2016’da yitirdiğimiz Makine Mühendisi Aykut GÖKER‘in kurtarabildiği örgütsel belgeleri gardırobunun altına yaptırdığı gizli bir bölmede saklamasıyla bugünlere ulaşan arşiv, ilk olarak 2014 yılında İnternet üzerinden yayıma açıldı. Ayrıca arşivdeki belgelere dayanılarak Çetin ÜNALIN tarafından “Teknik Elemanların Demokratik, Ekonomik, Sendikal Haklar Mücadelesi” adıyla bir kitap hazırlandı.

TÜTED mirasını bizlere bırakan ve arşivi bugünlere ulaştıran herkese teşekkür ediyoruz.
Halkçı Mühendis Mimar Şehir Plancıları olarak geleneğe sahip çıkıyoruz.
https://tutedarsiv.org.tr/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.