Türkiye’de pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz. YHT hattında obruk tehlikesi!

Türkiye’de pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz. YHT hattında obruk tehlikesi!
14.06.2020
A+
A-

Çorlu’da yaşanan 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası hala hafızalarımızda. Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Can Ayday, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattının geçiş noktalarına yakın bölgelerde çok sayıda obruk tespit edildiğini, obrukların bulunduğu bölgenin Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının yaşandığı bölgeden daha tehlikeli olduğunu vurguladı. ( htps://www.tv100.com/ankara-izmir-yuksek-hizli-tren-hattinda-obruk-tehlikesi-haber-482513)
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Can Ayday, hızlı tren hattında çok sayıda obruk olabileceğini söyledi. Ayday, “Sivrihisar’da şu anda bizim gözle gördüğümüz ve kaydettiğimiz 8 tane obruk var. Fakat köylünün ve oradaki çiftçilerin de gizledikleri obruklar var. Onlarla beraber 20-25 belki de 30 tane obruk olduğunu söyleyebilirim. Oraya gittiğimizde trenin bu kadar yakınında olduğunu bilmiyorduk. Oradaki köylüler de söylediler ve Jeoloji Mühendisleri Odası’na müracaat ettiler. Gittik ve orada araştırmalar yaptık. Böylece bölgede gerçekten obruk olduğunu gördük. Daha sonra obrukların koordinatlarını GPS ile aldık. Gördüğümüzde bizde şaşırdık çünkü bir veya bir buçuk kilometre kuzeyinden Yüksek Hızlı Tren güzergahı geçiyor. Güzergah diyorum çünkü daha çalışmaya başlamadı. Ankara-İzmir tren yolunun Polatlı ve Emirdağ kısmı buraya karşılık geliyor. Maden Teknik Arama’nın (MTA) da obruk oluşumuna uygun, jeoloji haritasını arkasına yerleştirdiğimiz zaman bizim o bölgede gözlediğimiz litolojik birimin aynen YHT’nin geçtiği yerde de olduğunu gördük. Bir veya bir buçuk kilometre kadar yakın. En azından önlem alınması lazım belki de alındı. Alındıysa mesele yok. Alınmadıysa buradaki güzergah için en azından ciddi etüt yapılmalı. Oradan tren geçecek ve Yüksek Hızlı Tren geçerken fazla sarsıyor. Eğer obruk oluşumuna riskli bir yerden geçerse bu sarsıntıdan dolayı obruk oluşumunu hızlandırır” diye konuştu.
Ankara YHT kazası (cinayeti) ikinci duruşmada müşteki olarak müdahillik talebinde bulunan ve tahkikatın genişletilmesi başvurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi avukatı Doğan ERKAN’ın söyledikleri “Dosyadaki bilirkişi raporu da göstermektedir ki, sistemler oluşturulmamış, imalat bitmeden seferler erken başlamış. Makas lambası yok, sinyalizasyon yok, telsiz ve mobil makas sistemi bile çalışmıyor, makaslar manüel. Bu koşullarda bu seferleri siyasi şov olsun diye gerekli hazırlıklar yapılmadan erken başlatan siyasi iktidar doğrudan suçludur, biz bu nedenle suç duyurusu yaptık. Türkiye’de pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz. AKP iktidarı ülkeyi bilimin yerine rant ile yönetmektedir.
“Müdahil olma gerekçemiz, siyasal iktidarın yönetim biçimiyle doğrudan suçlu olması sebebiyledir. Parti tüzüğümüz rant ile değil, bilimle yönetmeyi hayata geçirmek görevini veriyor. Bu görevin ifası için müdahilliğimiz kabul edilmelidir.
“Bu nedenlerle YHT projesinin her aşamasında iktidar adına yer almış şimdiki ve süreçteki tüm Ulaştırma Bakanları, TCDD Genel Yönetim Kurulu ve sinyalizasyon ihalesini alan Kolin-Gülermak yönetimi hakkında şikâyetçiyiz.”

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğun da olayın ciddiyeti daha da gözler önündedir. Gerçek bilim insanlarının uyarıları dikkate alınmalıdır.

ETİKETLER: , , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.