Türk hava kurumu uçakları satılamaz.Satış ihalesi iptal edilmelidir.

Türk hava kurumu uçakları satılamaz.Satış ihalesi iptal edilmelidir.
14.06.2020
A+
A-

TÜRK HAVA KURUMU UÇAKLARI SATILAMAZ. SATIŞ İHALESİ İPTAL EDİLMELİDİR.
2019 yılında kayyum atanan Türk Hava Kurumu halkımız Corona Virüsü ile ilgilenirken yangından mal kaçırırcasına uçakları ve depolarda stoklanan malzemeleri satışa çıkarttı. THK ‘Belli istekliler arasında ihale usulü” ile ‘Hava Aracı Satış İhalesi’ yapacak. 11 adet M-18 A/B Dromader uçağının ve depoda bulunan formlu/formsuz malzemelerinin satışı gerçekleştirilecek. THK 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi değil. Dolayısıyla ihaleyi yapıp yapmamakta serbest.
Türk Hava Kurumu’nun nasıl idare edildiğini ve çıkmazlarını 2019 İzmir Karabağlar Orman yangınında gördük. Güzelim ormanlarımız cayır cayır yanarken basiretsiz Bakan ve yöneticiler hangarda bekleyen yangın söndürme uçaklarının işe yaramaz, bozuk olduğunu öne sürerek hangarlardan çıkarttırmadılar. Kiraladıkları helikopter ile yangın söndürmeye çalışmış ve 500 hektar ormanın yanmasına neden olmuşlardır. Sivil Havacılık Müdürlüğü hangarda bekletilen yangın söndürme uçaklarının sertifikalı olduğunu belirtmişlerdi. Ama çok bilen Orman ve Su İşleri Bakanı’na göre uçaklar bozuk. Uçağı kullanmak isteyenlerin olmadığını iddia ediyor. Ama aynı Bakan bir yıl önce Yunanistan yangınları sırasında aynı uçakların gönderilmeye hazır olduğunu bildiriyordu.
DİKEN
24 Temmuz 2018: THK yangın söndürme uçakları İzmir’de Yunanistan yangınına yardım için hazır.
20 Ağustos 2019 İzmir Yangını: THK uçaklarının motorları arızalı, yağ akıtıyorlar.
Ve belgesi: Anadolu Ajansı!”

Türk Hava Kurumu web sitesinde ise söz konusu uçakların, ‘göreve hazır’ olduğu belirtiliyor
Biz bu filmi bütün özelleştirmelerde gördük. Önce kurumu çalıştırmazlar, malzemeleri depolarda çürütürler, ardından o kurumları özelleştirirler. Şimdi de yangın söndürme uçaklarını satışa çıkar gerekçe olarak ta envanterde yoklar gerekçesini öne sür. O zaman sorarlar Bakan’a sizin iktidarda olduğunuz 2015’ten beri bu uçaklar neden bekletiliyo? Neden işlevli hale getirilmiyor? Teknik ekibiniz mi yok, hayır var bu konuda uzmanlaşmış teknik ekipleriniz var. Bu herkesce biliniyor. Ama AKPgillerin özelleştirme politikasının bir parçası olarak Cumhuriyet Kurumlarının değersiz kılınması gerekiyor.
Bianet’e ismini vermeyen bir yetkilinin açıklamaları kamu kurumunun özelliklerini ortaya koyuyor.
“Kurumun ‘THK Teknik’ (THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş.) adında bir şirketinin olduğunu ve bu şirketin, kurumun teknik işlerinin yapımı ve bakımı için oluşturulduğunu söyledi. “Haberde, söz konusu yetkilinin iddiaları komik olarak değerlendirdiği belirtilerek, şu sözlerine yer verildi: “Bizim kendi uçaklarımızı tamir edebilme yetimiz var. Zaten Isparta’da ve birkaç yerde daha askeriyenin uçaklarının bakımını biz yapıyoruz. ” THK’nun amacı zaten Türk havacılığını geliştirmek. Sportif havacılıktan yangın söndürmeye, hava ambulansından akademik ve pilotaj eğitimlerine, uçak imalatından uçak bakım ve modernizasyonuna kadar birçok alanda çalışma yapıyoruz.”
İşte gerçeklik bu. Sen basiretsiz yönetimin ile saat gibi çalışan kurumu adım adım yok ediyorsun. Bugün uçakları, yarın da taşınmazlarını satılığa çıkartıp kurumu ortadan kaldıracaksın. Ama yemezler. Bu memleketin sahipleri var ve buna izin vermeyecekler.
Envanterden çıkardıkları uçakların özelliklerine bakın kararı siz verin.
İşte bu nedenlerden 11 Dromader uçağı satışa çıkarılıyor. Bir de yanlış anlaşılıyor diyor THK ? Yanlış anlaşılmıyor Kayyum, aksine doğru anlaşılıyor. Dromader uçaklarının özelliklerini bilirsek doğru anladığımızı görürsünüz. “ Dromader uçaklar sarp arazilerde, su noktalarından uzak olan ormanlarda, farklı noktalara konuşlanıp hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyordu. Zirai ilaçlamada da kullanılabilen bu uçaklar 2015’ten bu yana atıl tutuluyordu.”(Sözcü 13 nisan 2020
Neymiş sarp arazilerde, su noktalarından uzak ormanlarda hızla müdahale için kullanılıyormuş. Neden İzmir Karabağlar yangınında bu uçakları kullanmadınız. Neden eksikleri varsa hızla gidermediniz de 500 hektar ormanın yanmasına göz yumdunuz. Neden zirai ilaçlamada kullanmıyorsunuz? Tarım alanlarımızın zirai ilaçlamaya hiç mi ihtiyacı yok ki hangarlarda bekletiyorsunuz. Ayıp, ayıp, bu kadar hainlik olmaz. Sizin gibi yöneticilerin bu kurumların başında bir saniye bile durması kamu zararınadır.
Sırada başka uçaklarda var mutlaka. Çünkü THK ihaleye sokmamak için öyle şartname hazırlanıyor ki THK envanterindeki uçaklar giremesin. Siz kimi yutturuyorsunuz, karşınızda kara halk bile bu gerçekleri bilse isyan eder değil Halkçı Mühendis Mimar ve şehir plancıları etmeyecek.
20 Şubat’ta bir ihale yapılıyor. İhaleye katılabilmek için hazırlanan teknik şartnameye göre “THK’nın ‘Ateş Kuşu’ adı verilen 9 CL-215 uçağı ihaleye giremedi. THK’nın CL 215 uçakları 4 bin 900 litre kapasiteliydi, ihalede 5 bin litre şartı konuldu.” Bunda kasıt olduğu ortada. “Ateş kuşu “diye isimlendirilen CL-215 uçaklarının ihaleye girmesi istenmiyor. Çünkü geçen sene yangınlarda hangarlarda bekletilen bu uçaklardır. Orman ve Su İşleri Bakanı bu yangın söndürme uçaklarının kullanılmasını neden istemiyor merak ediyoruz. Oysa bu uçaklar için aynı yazıda ne deniyor? “Göl veya deniz kenarındaki büyük orman yangınlarında ise tam 35 yıl boyunca yine THK’nın işlettiği CL215 amfibik yani hem” suya hem de karaya inen uçaklar ile söndürme helikopterleri kullanıldı. THK’nın 6’sı faal 9 CL-215 uçağı 2 yıldır hangarlarda bekletiliyor” Bu hainliktir. Bu kuvveti nereden alıyorsun? Kim THK uçaklarının hangarlarda bekletilmesini istiyor da başka şirketlerden helikopter kiralıyorsun?
Bakın ihaleye sokmak istemedikleri CL-215 uçaklarının ne maharetleri varmış, biz bilmiyormuşuzda Sayın Çok bilen Bakan da mı bilmiyor? Bal gibi biliyor ama işlerine gelmiyor.
“2016 yılının sonunda İsrail’de Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına THK ekibi 3 tane CL-215 yangın söndürme uçağıyla müdahale etmişti. Dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu (THK) “Ateş Kuşları” ekibine gösterdikleri büyük başarıdan dolayı teşekkür etmişti. (Sözcü 21 Ağustos 2019)
Bu hainliktir. Bu kuvveti nereden alıyorsun? Kim THK Uçaklarının depolarda bekletilmesini istiyor da başka şirketlerden helikopter kiralıyorsun? Kamu kurumu dururken neden özel sektöre yöneliyorsun ey Sayın Bakan?
“Ulaştığımız bir başka belge ise çarpıcı. Bu yılın haziran ayında alelacele bir kanun çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan imzalı kanun, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mal ve hizmet alımlarının usul ve esaslarında değişiklik yapılması ile ilgili. Bu kanuna göre bakanlık hava ve kara araçları dahil her türlü ihtiyacını doğrudan temin yolu ile satın alıp kiralayabilecek. Yani ihale yapmadan istediği firmayı çağırıp ihtiyaçlarını o firmadan karşılayabilecek. Bakanlığa verilen ihalesiz iş yapma yetkisinin sonuçlarını yaşıyor Türkiye. Bu yetki ile özel sektöre yönelen bakanlığın, hangi iş ve işlemleri yaptığını açıklamasını bekliyoruz.” (ARITÜRK 22 AĞUSTOS 2019)
İşte acı gerçekler bunlar, ormanlarımız neden yanıyor? Neden tarım arazilerimizde zirai ilaçlamalar yapılmıyor? Eğer sen İhale Kanununu kamusal çıkar için değil özel sektör para kazansın diye sürekli değiştirirsen ne kamusal değerlerimiz kalır ortada ne de Cumhuriyet Kurumları. Yağma yok. Bu gidişe mutlaka bir dur denecek. Yeter artık. Ormanlar ülkemizin can damarlarıdır. Orman yangınlarında her bir yangın söndürme uçağına ihtiyaç vardır. THK teknik kurumlarıyla birlikte bir bütün olarak saat gibi çalıştırılmalı, tüm uçaklar işlevli hale getirilmeli, teknik donanıma sahip olmaları sağlanmalıdır. Özel sektöre değil kamu kurumlarına bu görev verilmelidir. Orman söndürme işlemi kamuya verilmelidir. Bu işi başaracak kadro ve inanç teknik kadrolarda mevcuttur.
Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının satılmasına, taşınmazlarının peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacağımızı bildiriyoruz. Tüm halkımızı ve onurlu meslektaşlarımızı Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu ihale oyunu iptal edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.