Teknoloji, rant, yalan, talan ve İstanbul Havalimanı

Teknoloji, rant, yalan, talan ve İstanbul Havalimanı
14.06.2020
A+
A-

İstanbul’un ‘ekolojik deposu’ olan Kuzey Ormanlarının ortasında doğal yaşamın katledilmesiyle inşaatına başlanan 3. havalimanı projesi harika bir teknoloji ve mesleki disiplin birleşimi olarak yapıldı.
Tüm mesleki disiplinlerin bir arada çalışmasına olanak sağlayan BIM (Yapı bilgi modelleme sistemi) nedir? Mimari projelerin tasarımından inşaat sürecine ve sürdürülmesine kadar tüm mühendislik ve mimarlık paydaşlarının ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım, ortak çalışma sürecidir. Amaç olarak bakıldığında sıfır hataları yapılar yapılması için kullanılmaktadır.
Türkiye’de en önemli örneklerinin arasında 3. Havalimanı gibi büyük ölçekli proje gelmektedir. Teknolojinin önde gelen firma yöneticilerinin belirttiği gibi BIM teknolojisiyle yapı sektöründe baştan sona her şeyin kontrol altında tutulduğunu belirtti. “Hata payı sıfır ve kesinlikle sürpriz yaşamazsınız”(https://www.haberler.com/3-havalimani-gibi-buyuk-olcekli-p…/)
Sanayide yatırımların olmadığı, tarımın ve hayvancılığın yok edildiği, vurgunlara, talanlara ve peşkeşlere olanak sağladığı için inşaat sektörüyle öne çıkan ülkemiz, AKP’giller tarafından cehennemcil bir felakete sürüklenmektedir.
İhtiyaç olmadığı halde rant amaçlı yapılan 3’üncü Havalimanını 29 Ekim’e yetiştirmek için işçiler üzerinde artan baskılar ve dayatılan insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarını hepimiz medyada defalarca izledik.
Mühendislik fakültelerinde mezun olanların hatırlayacağı gibi mühendislik yemin edilmektedir.

Mühendisin Yemini

Bana verilen Mühendislik ünvanına daima lãyık olmaya;
onun bana sağladığı yetki ve yüklediği sorumluluğu bilerek,
hangi şartlar altında olursa olsun,
onları ancak iyiye kullanmaya;
yurduma ve insanlığa yararlı olmaya,
kendim ve mesleğimi maddi ve manevi alanlarda yükseltmeye çalışacağıma
namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.
(https://web.itu.edu.tr/~tayfunakgul/muhendis_yemini.htm)

BIM(Yapı bilgi modelleme )sistemi ile çalışılan bir modelde en temel olarak yapılan çalışma bina ile ilgili grafik (geometri/biçim vb.) ve alfasayısal (malzeme, maliyet, fiziksel çevre kontrolü vb) veriden oluşan üç boyutlu bir model meydana getirerek, bu modelin yapı sektörü paydaşları tarafından ortak kullanımını sağlayan bir çalışma yaklaşımıdır. Kesinlikle fiziksel çevre kontrolü yapılmaktadır. Coğrafi bilgi sistemleri en temel özelliklerinden birini oluşturmaktadır.
Coğrafi bilgi sistemleri (CBS); arazi yönetimi, kent planlaması, emlak yönetimi, çevre düzenlemesi, ulaşım planlaması gibi daha birçok alanda uygulanmakta ve mekansal karar destek sistemi olarak hizmet etmektedir.( https://ab.org.tr/ab12/kitap/akkaya_basaraner_AB12.pdf)
Şimdi bakalım neler yapılmış;
Yukarıdaki bu teknikler kullanılarak yapıldığı iddia edilen bu proje 10.5 milyon metrekarelik alana yapıldı. Yapılan tanıtıma göre, proje kapsamında havalimanı çevresinde 3 otel, bir büyük hastane, 2 bin 500 konut, alışveriş merkezi, lojistik merkezi ve serbest bölge bulunacak. Havalimanı için 25 yıl işletme hakkı bulunan şirket, havalimanı çevresinde yapılacak yapılarla birlikte irtifak hakkını 49 yıla yükseltecek ve elde gelirin tümüne bu süreçte sahip olacak denildi (http://www.hurriyet.com.tr/…/airport-city-6-milyar-euro-yat…

Bilim insanlarının odaların uyarıları cabası
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’nin basına yansıyan raporunda şu ifadelere yer verilmişti:
“TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) raporu, proje alanının doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgarlara açık olduğu uyarısını yaparak, uçuş için uçağın gelen rüzgarı önden alması gerektiğini, yandan ya da arkadan almasının tehlike olduğuna dikkat çekmektedir. Nitekim İTÜ Uzay ve Uçak Mühendisliği Fakültesi Meteoroloji Bölümünden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da uçakların rüzgara karşı kalkıp, rüzgara karşı inmeleri gerektiğini oysa 3.Havalimanı’ndaki pistlerin hâkim rüzgarların yönleri dikkate alınmadan inşa edildiğini ifade etmektedir. 3. Havalimanı’nın Kuzey-Güney ve Doğu-Batı doğrultulu pistleri, Kuzeybatı ve Kuzeydoğu yönünden esen ve kentin iki ana rüzgarı olan Lodos ve Poyraz rüzgarlarını yandan almaktadır. Dolayısıyla, yandan rüzgâr alan uçakların yağmurlu ve fırtınalı havalarda iniş yaparken kanat katlanması ve türbülans ile savrulmaları muhtemeldir. Sayılan nedenlerden dolayı Türk Hava Kurumu Teknik Birimi’nin projeye onay vermediği bilinmektedir.”

Şimdi neleri ile ünlü?
İstanbul Havalimanı bugün dünyada en fazla rötarın yaşandığı havaalanı oldu.
İstanbul havalimanı yapımında en fazla doğa katliamının yapıldığı havaalanı oldu
İstanbul havalimanı yapımında en fazla insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarının yaşandığı havaalanı oldu
İstanbul havalimanı yağmurlarda su basan havalimanı oldu
İstanbul havalimanı mühendislik hatasının en fazla yapıldığı havalimanı oldu……
Şimdi de!
Son yıllarda ismini sık sık “çılgın proje” olarak duyduğumuz Kanal İstanbul Projesi yine gündemde. İstanbul Avrupa yakasını ortadan ikiye bölecek, şehrin ekoloji dengesini sonsuza dek değiştirecek olan bu proje….
Parababaları düzeni doğa düşmanı, insanlık düşmanı, bilim düşmanıdır …
Aklımızı başımıza alalım ona göre …….

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.