Söke’de maden ocağında iş cinayeti

Söke’de maden ocağında iş cinayeti
04.07.2020
A+
A-

Bıçakçılar Madencilik A.Ş.’nin işlettiği Aydın’ın Söke ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde maden ocağında iş makinasının 70 metre yükseklikten devrilme sonucu makinayı kullanan işçi yaşamını yitirdi.

Operatör belgesi olmayan genç işçi söz konusu makinanın frenlerini tutmadığına yönelik yetkilileri uyarmıştı.

Aydın’ın Söke ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde Bıçakçılar Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Feldispat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı” projesi, geçen ay halkın engeline takılmıştı.

Bölge halkının mücadelesi devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararının iptaline karar verilmişti.

Kararda, “İşleme konu proje sahası içerisinde ve bu sahaya 3 kilometrelik mesafede zeytinlik alanlar bulunduğu ve söz konusu zeytinliklere zarar vermeden, toz ve duman çıkarmayacak şekilde patlatmalı açık işletme yöntemi uygulanan madencilik faaliyetinde bulunulmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, proje konusu maden ocağının 3573 sayılı Kanun uyarınca zeytinlik sahalara 3 kilometreden daha kısa mesafede kurulması mümkün olmayan tesislerden olduğu anlaşılmakla dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir plancıları olarak  diyoruz ki operatörlük belgesi olmayan işçi kardeşimizin çalıştırılması suçtur. Bir diğer önemli husus tüm makine techizatlarının  bakım proseslerinin uygun bir şekilde yapılması gerekirken gözünü  kar hırsı bürümüş maden şirketinin bu işlemleri yapmadan işçinin kullanımına sunması iş cinayetine sebebiyet vermiştir. Sorumluların bir an önce cezalandırılması gerekmektedir.

Genç işçiler, iş güvenliği önlemi alınmadan , makine eğitimi almadan, işçi sağlığı kontrolundan geçmeden çalıştırılmaz. Hele de freni tutmayan iş makinasında işçiyi çalıştırmak ölüme davetiye çıkarmaktır.

Diyoruz ki tüm maden sahaları denetlenmeli, makinaların kontrıolu yapılmadan işçinin işbaşı yapması önlenmelidir. Maden sahasındaki şef veya  iş güvenliği uzmanı iş makinası freni tutmadığı halde nasıl çalışmasına izin vermiştir?

İşçi kardeşimizin ailesine,çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Biz şu gerçeği biliyoruz ki Gençlik,öğrenci gençlik, daha da çok işçi gençlik mücadelenin sonucunu belirliyecektir.  Tüm işçileri yaşam hakları ve ekmek davaları için örgütlü mücadeleye davet ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.