Sakarya Hendek Havai Fişek Fabrikası’nda patlama

Sakarya Hendek Havai Fişek Fabrikası’nda patlama
03.07.2020
A+
A-

Sakarya Hendek Havai Fişek Fabrikası’nda patlama , Güvenlik Önlemleri  almayanları lanetliyor, yaşamını kaybeden işçi kardeşlerimize başsağlığı, yaralı işçilere acil şifalar diliyoruz.

 

Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek şirketi

1966 yılında Hüseyin Coşkun tarafından kuruldu. 2007 yılında 250 dönüm arazi üzerine Türkiye’nin ilk havai fişek fabrikası olma özelliğini taşıyan Hendek’teki havai fişek fabrikası  kuruldu. 

250 dönüm arazi köylülere çalıştırılacağı sözü verilerek toparlanıyor. Tıpkı jeotermal şirketler, maden şirketleri gibi.

Yaşar COŞKUN ve Hüseyin COŞKUN iki kardeş iki ortak . Yaşar Coşkun MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı.

Firmanın sicili tamamiyle bozuk;

2007: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda barut üretiminde kullanılmak üzere kömür öğütülen bölümde patlama meydana geldi, bir işçi yaralandı.

2009: Fabrikada patlama meydana geldi, laboratuvarda çalışan işçi Mehmet Arıcı hayatını kaybetti, 37 işçi yaralandı.

2009: Fabrikanın maytap imalathane bölümünde patlama meydana geldi, bir işçi hayatını kaybetti, bir işçi yaralandı.

2011: Bu yıl meydana gelen patlamada, fabrikada işçi olarak çalışan Hediye Hallacı hayatını kaybetti, 10 işçi yaralandı.

2012: Fabrikada yangın çıktı, can kaybı yaşanmadı.

2014: Yine bir patlama yaşandı ve enkaz altında kalan işçi Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetti, bir işçi de yaralandı.

Parababalarının kar hırsından gözü dönmüş durumda ne işçinin canı düşünülüyor nede doğa.Patlama oluyor, vali izin vermiyor ,Türkiye’de yer mi yok zihniyetiyle Niğde ve Sivas’a fabrika kuruyorlar .Niğde’de patlama oluyor

27 Ocak 2018’de Niğde’deki fabrikada gerçekleşen patlamada 32 yaşındaki işçiler Muharrem Alkan ve İlyas Ünlü hayatını kaybetti

 

Firma pişkin açıklamalarıyla meşhur

Coşkun, köylülerden toplanan araziler sonrasında çalışma sözü verip verilen sözün tutulmamasına dair “Oranın insanları malesef pek çalışmıyor

Coşkun 11 Şubat 2011’de bir işçinin öldüğü patlama sonrası “Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının yüzde 98’i önlenemez. Ölen işçinin de -doktorun dediğine göre- korkudan ödü patlamış” dedi.

Bu kadar patlamadan sonra Coşkun “İşyerimiz Avrupa standartlarında yapılmış ve Avrupa’nın en güvenli fabrikasıdır.” demektedir. 

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre  “4 kişinin hayatını kaybettiği ,97 kişinin de yaralandığını “belirtildi. Alınan bilgilere göre  Fabrikanın deposunda 110 ton patlayıcı var.

Erdoğan tarafından yapılan açıklama “Her türlü tedbir alınmış vaziyette. AFAD, UMKE, itfaiye şu anda koruma altına almış durumdalar. Koruma altına aldıkalrı bu söndürme çalışmaları havadan helikopter ve uçak vasıtasıyla devam ediyor. Konuyla ilgili şu anda 3 bakanım orada. Ben işyeri sahibiyle de birkaç kez görüşme yaptık. Kendileri de olay yerinde ilgili arkadaşlarla çalışmaları sürdürüyor. Ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.”

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehitr Plancıları olarak uyarıyoruz. Önlem alınmadan ne deprem ne sel nede iş güvenliği konularında sonradan önlem alındığını belirtmek akılla dalga geçmektir.

Bilimsel açıklama TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Yönetim Kurulundan geldi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Sakarya’nın Hendek İlçesinde bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlamaya ilişkin  önemli bir açıklama yaptı.

“YANMA SONUCU ÇIKACAK GAZLARIN TESPİTİ YAPILMALI”

“Patlama sonucu çıkan yangının çevre ve insan sağlığı açısından oldukça büyük bir risk yarattığı, toksik özellikleri sebebiyle bölgede ve çevre illerde yaşayan halkın uyarılması ve tedbir alınmalısı gerektiği belirtilen açıklamada bu tür endüstriyel kazalar sonrasında tesis üretiminde kullanılan maddelerin belirlenmesi ve yanma sonucunda çıkacak gazların tespitinin yapılmasının önemi vurgulanarak şöyle devam edildi:

“Havai fişek yapımında kullanılan temel bileşen siyah baruttur. Havai fişeklerde yukarı doğru ilk itme hareketini sağlayan siyah barut haricinde, renkleri üretmek için bakır, baryum, sodyum, stronsiyum gibi elementlerin yanında magnezyum, alüminyum ve titanyum gibi elementler de kıvılcım-parıltı amacıyla kullanılabiliyor. Bunun haricinde havai fişek yapısı içerisinde oksitleme bileşikleri olarak da nitrat, klorat veya perklorat’a yer verildiği bilinmektedir. Normal bir havai fişek patlatma işleminde oksitleme görevini gören elementlerin ve kimyasal reaksiyonların sonucu nispeten kontrollü bir son nihai ürün oluşumu gözlenirken, kaza sonucu üretim tesisinde tüm bu kimyasalların alev alması ve/veya patlaması ile açığa çıkan gazlar kontrolsüz olarak salınır ve mukozal yapıya, gözlere, solunum sistemlerine zararlı etkiye sahiptir. Örneğin Klorat molekülleri organik bileşikleri kolayca oksitleyen özelliği sebebiyle kimyasal olarak zararlı bileşenlerden biridir. Gözlerde tahriş, nefes almada zorluk, boğulma hissi, nefes darlığı gibi etkileri maruz kalınan dozaja göre değişir ve artış gösterebilir.

“ESKİŞEHİR KÜTAHYA İSTİKAMETİNE DOĞRU BİR YAYILIM BEKLENMEKTEDİR”

Endüstriyel kazalarda yanan maddenin bileşikleri dışında bir diğer önemli hususta rüzgar yönüdür. Emisyonun yayılması ve o güzergahtaki çevre, insan sağlığı açısından değerlendirmelerde göz önüne alınmalıdır. Meteorolojik şartlar da göz önüne alındığında tahmini rüzgar yönünün Eskişehir, Kütahya istikametine doğru yayılım olması beklenmektedir.

Patlama ve yangın sırasında oluşan emisyon ve atıklar dışında söndürme işlemi için kullanılan su sebebiyle zeminde ve toprak alanda toksik kalıntılar oluşmasının da göz önüne alınması gerektiği “belirtildi.

“DIŞARI ÇIKILMAMALI”

Çevre Mühendisleri Odası, “Tesisin yakınında ve o bölgede yaşayan halkımız için dışarı çıkmamaları ve kapı, pencerelerini kapatmalarını öneriyoruz. Hatta ıslak bez ya da havlu ile açıklıkları kapatabilirler, kapı ve pencere altlarını destekleyebilirler

Halkçı Mühendis,Mimar ve Şehir Plancıları olarak diyoruz ki  Havai Fişek Fabrikası’ndaki  patlama kader değil cinayettir. İş güvenliği önlemleri almadan fabrikaların çalıştırılmasına göz yummak devlet politikası olmamalıdır. Kaybettiğimiz işçi kardeşlerimizin ailelerine, çalışma arkadaşlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

Türkiye İşçi Sınıfı silkinmeli,mücadeleye boylu boyunca girmelidir. Ölüm onların alınyazısı değildir. İş güvenliği önlemleri almayan işverenlere karşı örgütlü mücadele verilmelidir.. Bu konuda sendikalar çalışma yapmalı, nutuk atmak yerine işçilerin yaşam haklarını korumalıdırlar.

Fabrikalarda çalışan meslektaşlarımızın hakları TMMOB tarafından takip edilmeli, sendikalar uyarılmalı, meslektaşlarımızın da yaşam hakkı korunmalıdır.

Bu fabrikaya çalışma izni verenler hakkında soruşturma başlatılmalı , sicili kabarık işverenler, Coşkunlar derhal tutuklanmalıdır. Kesinlikle bundan sonra  isim de değiştirseler, yer de değiştirseler bu fabrikanın sahiplerinin ticaret ve sanayi işlerindeki  faaliyetleri  yasaklanmalıdır.

Bu konuda Çevre Mühendisleri Odası’nın uyarılarına halkımız dikkat etmelidir. Fabrika bölgesi ve yayılma alanları tespit edilmeli, koruyucu önlemler alınmalı ve gerekli ekipman halka ücretsiz verilmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.