Ranta dayalı”Kanal Ankara”Projesi ve dayanağı imar planları iptal edildi

Ranta dayalı”Kanal Ankara”Projesi ve dayanağı imar planları iptal edildi
20.06.2020
A+
A-

 

Kanal Ankara yazımızda bu projenin ranta dayanan , Yeşil Vadiyi  yok edecek bir proje olduğunu ve Tüm Ankaralıların projenin iptal edilmesi için mücadele vermesini istemiştik. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi bu konuda duyarlılık gösteriyordu.  https://www.halkcimmsp.org/kanal-ankara-yesil-imrahor-vadisini-katledecek/

Aklın yolu bir.  Şehir Plancıları Odası  Ankara Şubesi haklı çıktı,  Mahkeme Kanal Ankara projesini ve dayanak kabul edilen o bölgenin  1/ 5000 ve 1/1000 lik imar planları ni iptal etmek kararı verdi.

Eski Ankara Belediye Başkanı  Melih Gökçek tarafından 9 Ocak 2019 tarihinde onaylanan afet riskli bölgelerde çeşitli inşaatların altyapısını sağlayabilmek amacıyla hazırlanan Yeni Güney park 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarının da iptal edilmiştir.

Afet Riskli bölgelerde kentsel dönüşüm amaçlı yapılması gereken konutlar yerine  Ankara’nın en lüks konut sitelerinin yapıldığı aşikardır. Örnekler: Sinpaş Altınoran, Güneypark Ankara ve Marina Ankara. Bu sitelerin dayanağı olan imar planları

Bu amaçla kamusal görevini yerine getiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi  rantsal dönüşüm politikasının üzerine gitmiş ve başarmıştır.

Türkiye de oyun bitmez. Mahkeme kararlarının yerine getirilmediği çok görülmüştür. Bu nedenle bu konuda duyarlı olduğumuzu, tüm halkı ve meslektaşlarımızı duyarlı olmaya İmrahor vadisi’nin katledilmesine,beton yığınına çevrilmesine göz yum mamaya çağırıyoruz.

Kanal Ankara projesi kararından Mahkeme Kararına uyarak vaz geçilmesini,

Kanal Ankara projesi yerine Millet Bahçesi yapıyoruz diye aynı uygulamanın yapılmasını istemiyoruz.

Bırakın İmrahor Vadisi yeşil kalsın, dereler özgür aksın, doğanın dengesi bozulmasın .

Kentsel dönüşüm yapılacaksa halkın karar ve görüşleri alınarak, afet bölgesinde alınması gereken önlemler alınarak çalışma yapılmasını öneriyoruz.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak iptal kararının takipçisi olacağımızı meslektaşlarımıza ve halkımıza duyurur, bu konuda mücadele veren Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesinin yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.