PARABABALARININ RANT OYUNLARI HALKIN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ İLE BOZULACAK.

PARABABALARININ RANT  OYUNLARI HALKIN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ İLE BOZULACAK.
19.07.2020
A+
A-

Kanal İstanbul projesini ABD Donanmasının giremediği tek deniz olan Karadeniz’i kan gölüne çevirmek için uygulamaya koydurmak istediği bir proje olduğunu,
Kanal İstanbul projesinin Montrö sözleşmesinin ihlal edilmesi olduğunu biliyoruz.
Bu arada Kanal İstanbul’un aynı zamanda bir rant projesi olduğu da göz ardı edilmemeli Kanal İstanbul çevresindeki tarım arazilerinin para babalarının iştahlarını kabarttığını, Katar ve Arapların bölgede arazi kapattıklarını da biliyoruz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/5000 lik Nazım İmar Planı ve 1/ 1000’lik Uygulama İmar Planı ile lojistik merkez, sağlık kompleksi , ticari ve konut bölgesi yapacaklarını ayrıntılı olarak yazmıştık.
Ama konunun diğer ayrıntıları ortaya çıktıkça Yenişehir İmar planı kapsamında 650 konutluk bir mahallenin yok olacağını, yerine Lojistik merkez kurulacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Geçen yazımızda halkımızın bu bölgelerden sürüleceğini belirtmiştik. Emlak Kulisi ‘nin 10 Temmuz 2020 haberi ne yazık ki öngörümüzü doğruluyor.
“EV KAMULAŞTIRILACAK
Planlara göre, Arnavutköy ilçesine bağlı olan ve Karadeniz kıyısında bulunan Yeniköy Mahallesi, projesi çerçevesinde istimlak edilecek. Yeni havalimanının hemen yanı başındaki mahalledeki 300’ü merkezde 350’si sahil şeridinde yer alan toplam 650 konut hayata geçirilecek lojistik merkezi projesi sebebiyle kamulaştırılacak.
Bakın halkın muhtarı ne düşünüyor? Okuyalım.
“Düzenlemeden 2 bin kişinin etkileneceğine dikkat çeken Yeniköy Mahallesi Muhtarı Timur Çevik, “Bölge sakinlerine konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Şu anda itiraz süreci için nasıl hareket edileceğini dair vatandaşlar aralarında görüşüyor” dedi. Yeniköy’ün bir bölümünün üzerinden Kanal İstanbul geçeceğini kalan kısmının da lojistik sahası olarak planlandığını ifade eden Çevik, “Planlar ne zaman ve nasıl hayata geçecek, kamulaştırma bedeli mi ödenecek, yoksa başka bir alanda yer mi gösterilecek bilmiyoruz. Yeniköy’de sürekli ikamet edenler ağırlıklı olarak çiftçilik ile uğraşıyor. Geçici olarak gelenlerin ise yazlıkları bulunuyor” şeklinde konuştu.”
Bu konuyu da bakalım acil kamulaştırma kapsamında mı değerlendirecekler göreceğiz.
Kamulaştırma Kanununa göre Savaş halinde ,olağanüstü hallerde uygulanan acil kamulaştırma AKPgiller iktidarında normal haller için de uygulanmaya kondu.
Bu kadarla da kalmıyorlar Lojistik merkez için 70 bin kişinin çalıştığı Akpınar Sanayi Bölgesinden de vaz geçiyorlar. Bakın 10 Şubat 2008 yılında bu bölge için ne diyorlardı şimdi ne yapıyorlar. Bu mu planlama, bu mu öngörü akla ziyan bir uygulama planlanıyor, halkın parası çarçur ediliyor, TOKİ işlevsiz hale getirilip yoksul halk yerine para babalarına hizmet ediyor.
( 10 Şubat 2008, emlak kulisi )
“Hadımköy`e beş yıldızlı sanayi bölgesi
“Hadımköy Akpınar Sanayi Bölgesi, sanayicilere üretim, finans ve nakliye için fiziki kolaylıkları sağlarken, park, sinema, toplu konut, alışveriş ve spor merkeziyle bir yaşam alanı olarak tasarlanmış
“TOKİ ortaklığıyla projelendirilen Hadımköy Akpınar Sanayi Bölgesi, sanayicilere üretim, finans ve nakliye için fiziki kolaylıkları sağlarken, toplu konut, park, sinema, alışveriş ve spor merkezi, ünlü markaların geleceği kafeteryalarla bir yaşam alanı sunuyor.
“TEM Hadımköy gişelerine 12 kilometre mesafesiyle rahat ulaşım imkanı bulunan Akpınar Sanayi Bölgesi, dünyadaki başarılı örnekler incelenerek tasarlandı. Çalışma saatleri bittiğinde terk edilmemesi amaçlanan sanayi bölgesinin tam ortasında bin kişilik modern camii ve 40 yataklı bir hastane inşa edilirken, TOKİ ‘nin yaptığı 5 bin konut da, işverenlere, yöneticilere ve çalışanlara iş yerine yakın oturma imkanı sunuyor. Sanayi bölgelerinde sıkça meydana gelen yangınlar dikkate alınarak, tüm sokaklarında ‘merkezi yangın söndürme vanaları’ yerleştirilen Akpınar Sanayi Bölgesi, dumansız, bacasız, çevre sorunu yaratmayan, parlayıcı ve patlayıcı maddenin girmediği bir ‘yeşil’ sanayi bölgesi olacak.
“GÖRÜNMEZ’ GİDERLER YOK
“İnşaatın hızla ilerlediğini belirten Emlak Pazarlama İnşaat Satış Müdürü Nuray Yıldırım, üretim maliyeti içerisinde büyük bir yer tutan personelin iş yerine transferi ve kayıp zamanı en aza indirebilecek alanları oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Sermayeyi ve istihdamı bölgeye çekerken, insanca yaşanabilecek modern yaşam alanlarını da üreterek, planlı şehirleşmeye öncü bir örnek oluşturuyoruz” dedi. Yıldırım, altyapı hizmetleri için ayrıca bedel ödenmemesi, ruhsat sorunu ve harçlara katılım bedeli olmaması, gerekli gücü taşıyan 24 trafoyla enerji güvenliğinin sağlanmasının sanayicilere cazip geldiğini söyledi. Sıfır faizli krediyle iş yeri “Akpınar Sanayi Bölgesi projesinde Vakıfbank ile yapılan anlaşma ile 24 ay sıfır faizle ödeme imkanı sağlanıyor. Diğer bankalardan da kredi kullanılabiliyor.”
İşte böyle bir mega proje 12 yıl sonra AKP’giller tarafından yok edilecek, her türlü banka kolaylığı gösterilerek kurulan Sanayi Bölgesi ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. İmar Planlaması yapılırken Sanayi bölgesi dikkate alınmadan bu bölgeden yol geçirilmek isteniyor. Sözcü gazetesinin 16 Temmuz 2020 tarihli haberine göre ;
“ Kanal İstanbul için TOKİ’nin içinde fabrika, apartman ve film platolarının bulunduğu 1.5 milyon metrekarelik arazisine yol yapılacak
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı yeni şehir planlarıyla boş araziler ranta açılırken, TOKİ’nin Akpınar Sanayi Bölgesinde planladığı 1.5 milyon metrekarelik alanda yer alan bazı fabrika, apartman ve film platoları yıkılacak, yerine yol yapılacak.
“ Eğer planlar bu haliyle yürürlüğe girerse, PTT’nin dev posta ve kargo işleme merkezi, fabrikalar, film platoları ve konutların bir bölümü yıkılacak ve yol yapılacak.
“Sözcü’den İsmail Şahinin haberine göre, TOKİ ve iştiraki Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP), 2008 yılında sanayicilerin nitelikli arsa ihtiyacını karşılamak için İstanbul Hadımköy’deki 1 milyon 500 bin metrekarelik arazi üzerinde bir proje geliştirdi. Akpınar Sanayi Bölgesi adlı projede 273 parsele bölünen arazide bir sanayi tesisinin ihtiyaç duyabileceği tüm teknik altyapı hazırlandı. Bölge sanayiciler için bir cazibe noktasına haline dönüştü. Önde gelen şirketler bölgede faaliyet göstermeye başlarken, PTT’nin 231 bin metrekarede kurulacak posta ve kargo işleme merkezinin ilk etabı da 2011’de 40 milyon dolarlık yatırımla hizmete girdi. Bölgede fabrika ve ticaret alanlarının yanı sıra konut projeleri, sosyal donatı alanları ve film platosu da bulunuyor.
“2 Temmuz 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının askıya çıkardığı Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehir için hazırlanan nazım ve uygulama imar planları Akpınar Sanayi Bölgesinin geleceğiyle ilgili kararlar içeriyor. Hemen önünde boş tarım arazileri ve askeri alanlar olmasına rağmen, yeni şehir projesi kapsamında inşa edilecek bölünmüş yolların 130 dairelik konut projesi, kargo işleme merkezi, fabrika ve film platolarının üzerinden geçtiği görüldü.
“Ev ve fabrikalara son
“İmar uygulaması devlet tarafından tamamlanmış, altyapıları hazırlanmış, ruhsat ve iskan sorunu olmayan bir bölge olduğu için yatırımcılar tarafından tercih edilen bölgenin bir bölümü kamulaştırma riskiyle karşı karşıya kaldı. Yeni şehrin planlama alanında olmamasına rağmen, proje için inşa edilecek yolların milyonlarca liralık tesisleri kullanamaz hale getirmesi tepki çekti. Bu gerçekten vicdansızlıktır. Sen önce altyapısını hazırla, sanayi bölgesi ilan et bu konuda TOKİ’ yi kullan ve sonra da buradan yol geçireceğim diyerek Sanayi Bölgesini yok et. Olmaz böyle bir planlama, olmaz böyle bir düşünce. Bu konuda bir firma yetkilisinin satır arasında dikkat çektiği konu önemli. Bakın TOKİ hangi görevler için değerlendiriliyor. Ha neydi TOK nin esas görevi İ yoksullara konut yapmaktı. Hatırlatalım dedik. “Mülk sahipleri yargıya başvurarak yürütmenin durdurulmasını isteyecek “Bölge planlarına itiraz etmeye hazırlanan mülk sahipleri, eğer sonuç alamazsa yargıya başvurarak yürütmeyi durdurma ve planların iptalini isteyecek. Akpınar Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisi, yol geçirilecek alanın hemen önündeki askeri alana işaret ederek şunları söyledi: “Orada mühimmat deposu vardı, boşaltıldı ve TOKİ’ye devredildi. Yeni şehir planlarında hemen yanındaki parsellere zemin+3 kat inşaat izni verilirken bu alan plan dışında tutuldu. Anlaşılan o ki kupon bir arazi yaratılacak ve daha yüksek inşaat hakkı tanınacak. Halbuki bölünmüş yol TOKİ’ye devredilen araziden ve boş tarlalardan geçirilebilirdi. Devlete güvenip yatırım yapanlar cezalandırılıyor.”
Her şey rant için, para tanrısına tapanların para için yapmayacakları hiçbir şey yok. Her türlü oyun onlarda Kupon arsa için yapmayacakları yok . Herhalde helikopter gezintisinde yetkililer imar planının ayrıntılarını güzel planladılar. Ama unuttukları bir şey var ki çok önemli halkın öfkesi, halkın tepkisi. Burada yaşayanlar İmar planlarını istemiyorlar. Yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklar. Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak Yenişehir İmar planlarının perde arkasını incelemeye ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Güzel bir söz vardır. Zor oyunu bozar. Halkımızla beraber bu oyunu bozmak için davranmak bugün için önemlidir. TMMOB Bileşenleri Kanal İstanbul ve arkasında dönen dolaplar için daha aktif olmak zorundadır. Biz de meslektaşlarımızı ve halkımızı bu rant oyununu bozmak için göreve çağırıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.