Oteller lobi çalışanları ve mutfak çalışanları korona gerçeği(4)

Oteller lobi çalışanları ve mutfak çalışanları korona gerçeği(4)
14.06.2020
A+
A-

27 Mayıs’tan itibaren restoranlar her an açılabilir. Günlük vaka sayısının etkili olacağı karar, 27 Mayıs – 15 Haziran arasınca İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek. Müstakil bir restoranın açılabilme şartlarını yerine getirebilmesi için ise, bakanlığın içeriğini belirlediği sertifikaya alması gerekecek. Covid 19 Hijyen protokolü olarak isimlendirilen bu sertifikanın içeriğine bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://drive.google.com/file/d/1xTgwVpVMnlnsemm9T7Lux39-8CsBlP8x/view?usp=sharing

Turizm tesislerinin niteliklerine yönelik yönetmelik maddeleri Pandemi süreci ve halkın sağlığı düşünülerek bundan sonra yürütülecek tüm süreçlerde netleştirilmeli ve denetleme mekanizması mutlaka sağlanmalıdır.Yönetmelik  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190601-16.pdf?fbclid=IwAR1XPuRtBTXHSw1UaJi4Nv2Ym-1EL3x6q71JlEQsDKhkv5siiUJmSNpEn0g

Turizm yeniden şekilleniyor ; masa aralıkları  2 metre 10 santim bırakan restoranlar sandalye aralıklarını ise 1,5 metre olarak hesaplıyor. Normalde 500 kişi kapasiteli bir otel restoranının mesafe ölçümü alınmasıyla neredeyse yarıdan fazla sandalye kaldırılarak 150 kişinin oturacağı bir şekle getiriliyor.

Otel müşterilerinin yemek saatleri mutlaka düzenlenmelidir. Sistematik bir metot belirlenerek örneğin tek numaralı odalar çift numaralı odalar şeklinde yemek saatleri düzenlenmelidir.

İlk grup 18.00’da ikinci grup 19:00’da restorana inip yemek yiyebilmelidir. Otel çalışanlarının mutlaka hijyen kurallarına göre kıyafetleri düzenlenmelidir. Vardiya sisteminde çalışma yapılan otellerde çalışma koşulları net olarak belirlenmeli , maske ve özel kıyafetlerle çalışan personelin sağlık koşulları bu duruma göre belirlenmelidir. Kesinlikle uzun süre maske takma zorunda bırakılmayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Lobi çalışanları, mutfak çalışanları içinde aynı durum mevcuttur. Lobide çalışan personel ile  mutlaka otel müşterisi  arasında 1.5 metre mesafe bulunmalıdır. Lobi ortam olarak bakıldığında insanların dışarıdan giriş yaptıkları ve ilk temasın yapıldığı alan olduğundan dezenfektan tünelleri mutlaka olmalıdır. Isıtma ve soğutma için genellikle split klimalar kullanılmaktadır. Split Klimalar da Fan-coil, VRF gibi terminal üniteler mevcuttur, pandemik dönemde bunların çalıştırılması uygun değildir. Rooftop-Fancoil-VRF, Heat Pump, vb. cihazlarda çalıştırılmamalıdır. VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemidir. Binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemi, bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

Split klima, ortamın hem ısıtılması hem de serinletilmesi için kullanılan klimalara verilen genel bir addır. Klimalardaki iç ve dış üniteler birbirinden bağımsız olarak çalışır. Kapı girişlerinde kesinlikle rüzgar perdeleri kullanılmamalıdır.

Resepsiyonda çalışan personel ile müşteri arasında mutlaka cam veya temizlenmesi kolay bakteri tutumu az fiberglass malzemelerden kalkan oluşturulmalıdır. Mutfakta yemek dağıtan personel aynı ortamda çalışma zorunda kalan personel hatta yemek masasında karşılıklı oturan kişiler arasında bile bu kullanılabilir.

Oda kapılarında kullanılan kartlı sistem değiştirilebilir yada sterilize edilecek bir sistem belirlenmelidir. QR kod  vb sistemler uygulanabilir .Cep telefonu ile QR kod okuyucu sistemlerle tüm elektronik düğmelerle  klima ,kapılar, asansör yönetilebilir.

Kesinlikle televizyon kumandası kullanılmamalıdır. Cep telefonuna yüklenebilecek uygulamalarla yönetilebilir.

Asansörlerde kesinlikle sırt sırta dönülerek ve 1 metre mesafe olacak şekilde kullanım sağlanmalıdır.

Yastık ,yatak, banyo gereçleri tek kullanımlık olmalıdır.

Kesinlikle split klima kullanılmamalıdır. Virüs “Beş mikrometreden büyük zerrecikler, havada kısa bir süre havada asılı kalabiliyor ve fazla mesafe kat edemiyor (1 metreden daha az). Fakat, klimadan gelen güçlü hava akımı ile zerreciğin daha da ilerilere taşınmasına sebebiyet verebilir.

Bulaşıklar yüksek derecede suda bulaşık makinasında yıkanmalıdır.

Restoran aşçısı ve çalışanlar dize kadar olan özel eldivenler kullanmalıdır.

Mutlaka sebze ve meyveler sirkeli suda yıkanmalıdır. Gerekli durumda imkan varsa mutlaka havuz sistemine geçilmelidir.

Restoranlarda misafirlere sunulan ürünlerden ihtiyaç fazlası üretim engellenmelidir. Gerektiği kadar anında üretilmelidir. (Örneğin pasta üretimi)

Serviste kullanılan maşa, kepçe sık sık değiştirilmeli ,ayrı bir yerde muhafaza edilmelidir. Kaşık, çatal, bıçak mutlaka steril halde paketlenmeli ve o şekilde dağıtılmalıdır. Kesinlikle açık halde kullanılmamalıdır.Peçete, tuzluk,biber kesinlikle açık şekilde masada bulundurulmamalıdır.Tek kullanımlık olan hiçbir şey tekrar kullanılmamalıdır.En lüks otellerde dahi parababalarının kar hırsından dolayı bu tarz olaylarla karşılaşılabilmektedir.

Otel misafirlerine dışarıdan gelen misafir yemek ,kargo vb kesinlikle yasaklanmalıdır.

Otel çalışanlarının yemek ve dinlenme molaları için bir alan ayarlanmalı ve bu alan kesinlikle sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmelidir.

 

Bütün önlemler alınsa dahi ayakta tıka basa bir serviste gelen personelin risk altında olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Personel ulaşım servislerinde gidip gelme sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır.

Personel değişikliği turizm sektöründe çok fazla yaşanmaktadır.Kesinlikle sezon içerisinde personel değişikliği yapılmamalıdır.

Bir sonraki yazımızda otel çalışanlarının ve misafirlerin turizm beldesindeki iletişim kurduğu tur şirketleri, market,restoran ,kuaför ,eğlence mekanlarının durumunu ve alınması gereken önlemleri değerlendireceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.