Ordu Altınordu ilçesinde otel inşaatında 1 işçi yaşamını kaybetti, yaralılar var

Ordu Altınordu ilçesinde otel inşaatında 1 işçi yaşamını kaybetti, yaralılar var
15.06.2020
A+
A-

ORDU ALTINORDU İLÇESİNDE OTEL İNŞAATINDA MEYDANA GELEN GÖÇÜK  ALTINDA KALAN 1 İŞÇİ YAŞAMINI KAYBETTİ , YARALILAR VAR.

Ordu ili Altınordu İlçesi Ulubey yolunda Naci Şanlıtürk ‘e ait otel inşaatında tabliye betonu dökümü sırasında meydana gelen göçükte  Raif Baş isimli bir işçi yaşamını kaybetti. 7 işçi ise göçük altında kaldı.

Tabliye betonu dökülürken pompa hortumunun çarpması ile iskelenin çöktüğü bilgisi var. Valilik açıklamasında iskele çökmesi sonucu 8 işçinin göçük altında kaldığını bildirdi. 2 işçinin ağır olup hastahaneye kaldırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Akşam 20.30 sırasında meydana gelen bu  olayda , özellikle gece çalışmalarında  beton pompasının etrafında işçi bulundurulmaması gerekir. Tabliye betonunda çalışan işçiler ile pompa operatörünün  çalışması sırasında tüm güvenlik önlemlerinin alınması, sahanın projektör ile aydınlatılması şarttır. İskelenin beton dökümünden önce işçiler tabliyeye çıkmadan kontrol edilmesi ve eksiklik varsa beton dökümüne izin verilmemesi gerekir.  Bu kontrollerin yapılıp yapılmadığı, otel inşaatında şantiye şefi olup olmadığı, iş güvenliği uzmanı olup olmadığı bilgisine ulaşamadık. Pompanın basınçla iskeleyi devirmesi , iskele doğru montajla kurulmadıysa ancak mümkündür.

Halkçı Mühendis,Mimar ve Şehir Plancıları olarak  iş cinayetine kurban giden Raif Baş’ın ailesine başsağlığı ve sabır, göçük altında kalan diğer yaralı işçilere acil şifalar diliyoruz. Bir kez daha tekrarlıyoruz. İş kazası kader değildir. Güvenlik önlemleri alınırsa iş kazaları önlenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.