Milletin …..koyanlar şimdi de halkın elektriğini çarpıyorlar

Milletin …..koyanlar şimdi de halkın elektriğini çarpıyorlar
17.07.2020
A+
A-

Milletin …..koyanlar şimdi de halkın elektriğini çarpıyorlar

Cengiz Holding’in sözü unutulmadı, Yandaş holdingler  pandemiyi de fırsat bilerek sürdürdükleri  paralarına para katmayı , farklı oyunlar düzenleyerek elektrik piyasasında da sürdürüyorlar. Aralarında Cengiz Holding,  Limak Holding ve Kolin  inşaatın  da bulunduğu CLK diye isimlendirilen grup  Uludağ Elektrik Dağıtım  isimli şirketleriyle Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova bölgelerinde bulunan 4.626.181 nüfusa elektrik dağıtım hizmeti vermektedirler.

“Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde hizmet sunan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş’nin özelleştirme ihalesinin ardından 258 milyon 500 bin dolar bedelle devralındığını anlatan Durmuş, ‘Kolin, Cengiz, Limak ortaklığı olarak Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş’nin devrine yönelik olarak Çamlı A.Ş. adıyla ayrı bir şirket kurulmuştur ”(15 Eyl 2010 haberler com )

2005 yılında kurulan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (YEDAŞ); Türkiye’de yapılan özelleştirmeler kapsamında 2010 yılında Çalık Grubu tarafından devralınmıştır. YEDAŞ; Samsun merkez olmak üzere Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerine hizmet vermektedir.(www.çalık.com)

31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla da Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan elektrik dağıtım hizmeti ,Kazancı Holding A.Ş ‘nin kuruluşu Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş nin devir aldığı, Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yürütülmeye başlanmıştır.(Fırat EDAŞ)

MEDAŞ – Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Kırşehir bölgelerinde bulunan 3.552.586 nüfusa elektrik dağıtım hizmeti veren Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. kısa adıyla MEDAŞ, Alarko Holding, Cengiz Holding tarafından işletilmektedir.(www.enerjiatlasi.com)

Gördüğümüz gibi Türkiye’nin  dört bir yanında elektrik piyasasını tutan şirketler ve bağlı oldukları holdingler ne yapmış görelim;

Bu şirketlerinde aralarında bulunduğu elektrik dağıtım şirketlerinin ortak bir özellikleri var.Bu şirketler 2009 yılından beri ödenmeyen ana paraları ve faizleri var. Bu şirketlerin ortak özelliği elektrik özelleştirmelerinin   yapıldığı o yıllarda kasa ve banka hesaplarındaki  yaptıkları düzenlemeler ile haksız kazanç sağlamalarıdır. Bu iddialarla  Mahkemeleri süren elektrik  dağıtım şirketleri yöneticilerinin  ödemedikleri para miktarı ise aşağıdadır.  Elektrik Dağıtım Şirketlerinin kamuyu zarara uğrattıklarını açıklayan da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Fatih Dönmez’dir.      “Dönmez, “Şirketlerden Çamlıbel EDAŞ’ın 3 milyon 120 bin 130 TL,  Uludağ EDAŞ’ın 8 milyon 791 bin 964 TL, Yeşilırmak EDAŞ’ın 8 milyon 734 bin 434 TL ve Fırat EDAŞ’ın 5 milyon 218 bin 382 TL ödenmeyen anapara ve faiz tutarı bulunmaktadır” dedi.

Meram Elektrik Şirketinden alınması gereken 40 milyon liranın da tahsil edilemediğini bildirdi.” (Patronlar Dünyası  16 Temmuz 2020)

Çiftçi  elektrik parasını ödemediği zaman haciz getirip malına mülküne el koyanlar 2009 yılından beri kamunun parasını nasıl tahsil edemiyorlar? Bunun cevabını vermeliler. Mahkemeler halkın borçlarına haciz getirirken elektrik dağıtım şirketlerinin ödenmeyen paralarına neden ayrıcalık tanınıyor? Bu soruların cevabını AKP’giller vermek zorundadır.

Halkçı Mühendis,Mimar ve Şehir Plancıları olarak borçlarını ödemeyerek haksız kazanç elde eden  Elektrik Dağıtım Şirketlerinin lisansları iptal edilmeli diyoruz. Borçları an geçirmeksizin tahsil edilmelidir.11 yıldır sürüncemede bırakılan dosyalar ile ilgili soruşturma yapılmalı ve acilen sorumlular cezalandırılmalıdır. Halkımızın parası özel şirketlere peşkeş çekilemez.

 

 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.