Koronavirüsten korunma hakkı işçiye neden uygulanmıyor?Hesap verin

Koronavirüsten korunma hakkı işçiye neden uygulanmıyor?Hesap verin
14.06.2020
A+
A-

Bu haber atlanacak bir haber değil. İşçi sınıfına sistemin bakış açısını  net gösteren bir davranış.

Kuveyt’ten dönene  Kolin inşaat işçilerini getiren  uçak , yurt dışından getirildiği gün önce  Ankara’ya sonra İstanbul’a  getiriliyor. Normal şartlarda  Uçaktan indikleri andan itibaren karantinaya alınması gereken işçiler ikamet için götürülmeleri gereken yerlere götürülmüyor. Memleketlerine gitmelerine izin veriliyor. Bu ne biçim sağlık anlayışıdır.

Kolin gibi yandaş şirketin  işçilerin  sağlıklı bir şekilde barınmasını  sağlaması gerekir.  Devletin bunu sağlaması gerekir. İşçinin yaşamı bu kadar ucuz mu ? Gerek Kolin işçilerinin gerekse gittikleri illerde temas ettiklerinin  acilen karantinaya alınması gerekir.

Umreden gelenleri karantinaya almayarak ülkende salgının artmasına neden olanlar nice sonra  Devlete bağlı öğrenci yurtlarını umreden dönenlere açmışlardı.

Bu sistem neden Kolin İşçilerine uygulanmadı? Bu soruya Sağlık Bakanı acilen cevap vermelidir. Buna göz yuman  Hava limanı yetkilileri  , onların memleketlerine gitmelerine izin veren yetkililer derhal görevden alınmalı ve gereken hukuki işlem başlatılmalıdır.

Kolin İşçileri bu konuda örnek olmalıdır yurt dışında çalışıp Türkiye’ye dönmeyi düşünen diğer şirket işçilerinin yaşamı tehlikeye atılmamalıdır.

Cidde’de bekleyen işçiler için  karantina koğuşları kurulmalı ve sosyal mesafeye y-uygun yataklar hazırlanmalı. Uçaktan indikleri andan itibaren önce testten geçirilmeli, sağlık muayenesi titizlikle yapıldıktan sonra  barınacakları yerlere götürülmelidir.  Karantina süresi içinde sağlıklı beslenmeleri sağlanmalıdır. Kullandıkları temizlik malzemeleri , tek kullanımlı olmalıdır . Karantina süresi içinde sağlık muayeneleri yapılmalıdır. Karantina sürecinde hiç kimseyle görüşmemeleri sağlanmalıdır.

Karantina süreleri bittikten sonra son muayeneleri yapılmalı ve otobüslerle memleketlerine gitmelerine izin verilmelidir.

Sağlık Bakanlığı hangi gerekçeye dayanarak karantinadan vaz geçmiştir. . Sağlık Bakanı bunun hesabını vermeli ve halkı aydınlatmalıdır.

Sözcü deki habere göre

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bir kararla yurt dışından gelenlerin yurtlarda karantinaya alınma uygulamasına son verilmişti. 20 Mayıs’ta açıklanan karar göre; hastalık belirtisi gösterenler hastaneye kaldırılacak, diğerleri ise evlerinde karantinaya alınacaktı. Ancak işçilerin anlatımları bu karara da uyulmadığını ortaya çıkardı.”

Önce Ankara’da karantinaya alınacakları söylenen işçiler neden Ankara’da indirilmediler ? Karar neden değişti?  İşçinin canı bu kadar ucuz mu ?

Kolin İnşaat dünya çapında markadır. AKP’gillerin en sadık müteahhididir.

Kolin inşaat kimin?

1977 yılında kurulan Kolin İnşaatın sahibi, Naci Koloğlu’dur. Müteahhitlik ve enerji şirketi Kolin’in Yönetim Kurulu Başkanıdır. Naci Koloğlu, Elazığ doğumludur.

Yıllık 1.5 milyar dolarlık ciroya sahip olan Kolin Şirketler Grubunun iş portföyünde, ulaştırma, altyapı, tarım, enerji, bina, konut ve endüstriyel tesis projeleri var. Kolin İnşaat, Libya’dan Azerbaycan, Uganda ve Sırbistan’a kadar yayılan geniş bir coğrafyada hizmet veriyor. Grup, konutun yanı sıra sulama baraj, enerji ve altyapı projeleri yapıyor.”

5 ŞUBAT 2019 TARİHLİ EMLAK Kulisi haberine göre;

“Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini yayınladı. Hürriyet’te yer alan habere göre; Türkiye’den listeye 17 inşaat şirketi girdi. Türkiye’den listeye giren bir şirket ilk 100 içinde. İlk 3 şirket yine değişmedi. İşte o liste…

7- 2018 Sırası:152   

2017 Sırası:176

Şirket Adı:Kolin İnşaat

Şehir:Ankara

Ülke: Türkiye”

İşte bu şirket bu kadar büyüdüyse  o işçilerin alınterleri sayesindedir.  İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri kesinlikle uyulması gereken önlemlerdir. . Bunlardan ödün verilemez. Gerçi ülkemizde halk sağlığına işçi sağlığına önem veren yoktur. Siyasi iktidar aldığı  bir karala korona virüs salgınından ölen ve rahatsızlananlar iş kazası statüsünden çıkarmıştır. Bu bile gösteriyor ki işçinin sağlığı  hiçe sayılmaktadır.

Biz Halkçı Mühendis Mimar ve şehir plancıları  diyoruz ki  İşçinin sağlığı  parababaların kar hırsından önemlidir. O işçiler olmasa ,üretim yapmasa siz para kazanamazsınız.

Siyasi iktidar İşçi sınıfının sağlığını yok sayamaz. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir denemez. Buna izin verilmemelidir. Kolin İnşaat olayı acı ama gerçek bir olaydır. O işçilerin arasında,o uçakta  meslektaşlarımız da olabilirdi. Onların sağlığı da bizim açımızdan çok önemlidir.

Pandemi sürecinde en sıkı önlemler alınmazsa  bunun vebalini ödeyemezsiniz. Bu  olayın takipçileri vardır.Unutulmasın. Kamusal anlayışımız gereği  peşinizi bırakmayacağız. .bu böyle biline.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.