Kirazlıyayla halkı madene karşı mücadelesini kazandı.

Kirazlıyayla halkı madene karşı mücadelesini kazandı.
15.08.2020
A+
A-

Köylerinde kurulmak istenen maden işletmesine karşı yılmadan, her türlü zorluğa göğüs gererek mücadele veren, harita yüzlü ninelerden, elleri nasırlı dedelerden, umutla yaşama bakan gençlerden biliyoruz Kirazlıyayla’yı.

Köy toprağının ve suyunun, göletlerinin yaşamları için zorunluluk olduğunu sağırlara karşı haykıran, devletin kolluk güçlerinin aldıkları emir gereği her türlü engellemelerine karşı geri adım atmayan, göz altılara karşı toprak ve suları için maden işletmesine karşı mücadelelerini sürdüren Kirazlı Yayla halkı  İdare Mahkemesi’nin Bilirkişi raporu doğrultusunda verdiği kararla maden işletmesinin çevreye ve doğaya zarar verdiği kanıtlandığından madenin kapatılma kararı köyde coşkuyla karşıladılar.

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan atık ve flotasyon tesisi için yürütmeyi durdurma kararı verildi. Önceden köylüyü engelleyen jandarma güçleri bugün maden ocağının kapatılmasına nezaret ediyorlar.

Kirazlıyayla halkı diyor ki “ Maden yerine ağaç dikeceğiz.” Doğaya, çevreye böylesine sevdalı Kirazlıyayla köylülerini kutluyoruz. Başarıları daim olsun.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak sürecin daha öncede takipçisi olduğumuz gibi bundan sonraki süreçte de takipçisi olacağız.

Ama şu gerçeği unutmasınlar. İçinde yaşadığımız kapitalist sömürü düzeninde Parababalarının oyunu  bitmez.  Bu nedenle Kirazlıyayla halkının uyanık olup maden ocağının tekrar açılmaması için sürecin takipçisi olmaları gerektiğinin bilinciyle hareket etmelerini dostça öneriyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Biliyoruz ki halkın birleşik örgütlü gücü yenilmez. Direnen kazanır. Siz de haklıydınız, kazandınız.

Yeter artık,Şirketler pandemi dinlemiyor,karşı çıkanlara zulüm uygulamıyor

Baskılar alın teriyle toprağını sulayan kadınları yıldıramaz.

 

 

 

Beklenen oldu. Kirazlıyayla köylülerinin Kamışlı Göletini madenciler kuruttu.

 

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.