Kiralanan Ambulans uçaklar ve gerçekler

Kiralanan Ambulans uçaklar ve gerçekler
21.06.2020
A+
A-

2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Hava ambulanslarıyla sürdürülen sağlık hizmetinin Türkiye geneline yaygınlaştırılmaya devam edileceğini dile getiren Koca, 3 ambulans uçak ve 17 helikopter ile Türkiye’nin tamamına hizmet verildiğini söyledi.

Kiralanan ambulans uçak gerçeği

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, iki buçuk yıl önce, yani 19 Şubat 2018 tarihinde iki adet ambulans uçak kiralıyor. Kiralanan bu uçaklar az iki hasta taşıma kapasiteli. Ambulans uçaklar Red Star Havacılık Hizmetleri Anonim Şirketi’nden 126 milyon TL’ye kiraladı. Ambulans uçakların 18 Haziran 2018 ile 18 Haziran 2022 tarihleri arasında dört yıl boyunca kullanılacak.

Ambulans uçaklar neye göre kiralanıyor.

Genel Havacılık Yönetmeliği (SHY-6B) 26 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır

Genel havacılık faaliyetleri yapmak üzere kurulmuş genel havacılık işleticilerinin ruhsatlandırma sürecine ve ruhsatın sürdürülebilirliğine ilişkin esasların düzenlendiği “Genel Havacılık Yönetmeliği (SHY-6B)”, 24.04.2020 tarihli ve 31108 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200424-9.htm

TÜRKİYE VATANDAŞI ORTAK ŞARTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre ise “Genel Havacılık Yönetmeliği” gereğince Türkiye’de faaliyet gösterecek şirketlerde Türkiye vatandaşı ortak bulunması gerektiği belirtilerek “Genel havacılık faaliyetleri yapmak üzere başvuruda bulunacak gerçek kişilerin Türk vatandaşı olması, tüzel kişilerin hisselerinin çoğunluğunun Türk vatandaşı olan bir ortakta bulunması zorunludur. Çoğunluğu yabancı ortak olan bir işletmeciden ortaklık yapısını mevzuata uygun hale getirmesi istenir, getiremediği takdirde başvurusu uygun değerlendirilmez” şartı yer alıyor.

Bu Katarlı şirket kimin?

Red Star Havacılık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yüzde 49’luk ve en büyük hissesi ise Katar merkezli Gulf Helikopters Şirketi’ne ait. Şirketin yüzde 46’lık hissesi Celal Emre Dursun’a ve yüzde beşlik hissesi ise Fatih Yalçın’a ait.

Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Katar merkezli Gulf Helikopters Şirketi, Red Star Havacılık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yüzde 49’luk hissesini 2014 yılında 980 bin TL’ye satın aldı. Gulf Helicopters Şirketi, Katar petrollerinde yüzde 30 hisseye sahipken Katar Merkez Bankası ve bazı devlet fonlarında hisseleri de bulunuyor.

UÇAKLAR UÇMASA DA EKSİK ÖDEME YAPILMAYACAK

Katar ortaklı şirket arasında imzalanan sözleşmeye göre, “Uçuş sürelerinin garanti edilen uçuş saatlerinden fazla olması durumunda, fazla hak edişe esas uçuş süresi için ödenecek uçak bedeli, bir saatlik uçuş fiyatı üzerinden hesaplanarak yükleniciye ödenecek ve garanti edilen uçuş saatinin tamamlanmaması durumunda da eksik ödeme yapılmayacağı garantisi verildi.”

Sözleşmeye göre

“Ambulans uçakların işletilmesine dair genel esaslar”adlı sözleşmenin detayında ise şu ifadeler yer aldı, “hava ambulansların konuşlanma yeri Gaziantep ve İzmir olacaktır. Bir ambulans uçak için ödeme garanti edilen günlük uçuş saati günde iki saattir. Ambulans uçağın tamamı için ödenecek toplam kira bedeli, uçak için günlük üç saat uçuş bedeli dikkate alınarak hesaplanır. Uçuş sürelerinin garanti edilen uçuş saatlerinden fazla olması durumunda, fazla hak edişe esas uçuş süresi için ödenecek uçak bedeli, bir saatlik uçuş fiyatı üzerinden hesaplanarak yükleniciye ödenecek ve garanti edilen uçuş saatinin tamamlanmaması durumunda da eksik ödeme yapılmayacak.”

Ambulans uçaklarda görev yapan sağlık çalışanları da aynı zamanda uçakların kiralandığı şirketin çalışanları.

Sözleşmede, “Belirlenen çekirdek personel ile birlikte sözleşme hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’nca kiralanması ve yüklenici tarafından işletimi hususlarını kapsar” dendi. Bahsedilen çekirdek personele ilişkin de “Bir ambulans uçakta, en az bir doktor ile anestezi teknikeri, anestezi teknisyeni, ambulans ve acil bakım teknikeri, acil tıp teknisyeni, sağlık memuru, hemşire ve ebe olmak üzere en az yedi doktor ve yedi diğer sağlık personeli”

Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen 2020 bütçesi

2020 bütçesi Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının yanı sıra bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2020 yılı bütçesi hakkında da bilgi veren Koca, sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlık Bakanlığı Merkezi Yönetim 2020 yılı toplam bütçesi 58 milyar 876 milyon TL’dir. Bütçemizde; personel ödenekleri 30 milyar 217 milyon TL, diğer cari ödenekler 18 milyar 49 milyon TL ve yatırım ödenekleri 10 milyar 610 milyon TL’dir. Ayrıca bağlı kuruluşlarımızdan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün bütçesi 152 milyon, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun bütçesi 170 milyon, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçesi ise 80 milyon TL olarak planlanmıştır.”

Görülüyor ki kiralama bedeli  Sağlık Bilimi ve Teknolojisi alanında bilgi üreterek, ülkemize ve insanlığa hizmet etmek amacıyla kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçesinden daha fazladır.

Sağlık Bakanlığı Operasyon Merkezine Hava ambulansı görevlendirme kriterleri

https://kms.kaysis.gov.tr/(X(1)S(m3fuvywpmxepueaycyb3pq30))/Home/Goster/24688?AspxAutoDetectCookieSupport=1

Genelge’de hastanın klinik durumuna göre hava ambulansı görevlendirme kriterleri de açıkça belirtiliyor, “Bilinç kapalı veya bilinç durumu giderek bozuluyor ise; sistolik kan basıncı 90 mmHg’nın altında ise; çocuk için yaşa uygun kan basıncı değerlerinin altında ise; solunum hızı dakikada 10 defadan az ya da 30 defadan çok ise; çocuk için yaşa uygun solunum değerlerinin üzerinde veya altında ise; Glasgow koma skoru erişkinlerde 10’un, çocuklarda 12’nin altında ise; solunum arresti veya apne varsa; travma skoru erişkinlerde 12’nin, çocuklarda 8’in altında ise; göğüs, karın, baş, boyun ya da kasıklarda açık yaralanma varsa; progresif şoka götüren kırıklar varsa (iki ya da daha fazla uzun kemik kırığı veya pelvis kırığı); el, ayak veya uzuv kopması; nörolojik bulgu veren spinal yaralanma; suda boğulmalar; multitravmalı hastalar; fibrinolitik tedavi gerektiren vasküler olaylar ve akut koroner sendrom gibi durumlarda hava ambulanslarımız görevlendirilmektedir”

Türkiye’de 17 Ambulans helikopter bulunmakta ve bunların görev sahaları şu şekildedir.

1-ANKARA’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTERLER:

Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Çorum (Mecitözü ve Ortaköy ilçeleri hariç), Kastamonu, Karabük, Bartın,Zonguldak, Bolu, Konya (sadece Kulu ilçesi) Eskişehir (Sivrihisar, Günyüzü, Mihalıççık, Beylikova vevAlpu ilçeleri).

2-İSTANBUL’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTERLER:

İstanbul, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, Edirne (İpsala, Keşan ve Enez İlçeleri hariç) Tekirdağv(Malkara ve Şarköy ilçeleri hariç).

3-ANTALYA’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Antalya, Burdur, Mersin (sadece Anamur ve Bozyazı ilçeleri) Isparta (sadece Sütçüler, Yarıbademli, Aksu, Eğirdir ve Atabey ilçeleri), Denizli (sadece Serinhisar, Acıpayam, Beyağaç, Tavas, Kale ve Çameli, ilçeleri) ve Muğla (sadece Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçeleri).

4-KAYSERİ’DE KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Adana (sadece Tufanbeyli İlçesi) Kahramanmaraş (sadece Göksun, Ekinözü, Afşin ve Elbistan ilçeleri).

5-DİYARBAKIR’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Tunceli (Pülümür ilçesi hariç) Bingöl (Kığı, Yedisu, Adaklı, Karlıova ve Solhan ilçeleri hariç) Siirt, Şırnak (Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri hariç).

6-ERZURUM’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Erzurum, Kars, Ardahan, Erzincan, Bayburt, Tunceli (sadece Pülümür ilçesi) Bingöl (sadece Kığı, Yedisu, Adaklı, Karlıova ve Solhan ilçeleri).

7-İZMİR’DE KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

İzmir, Manisa, Aydın, Muğla (Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçeleri hariç) Balıkesir (sadece Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye).

8-ÇANAKKALE’DE KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Çanakkale,(Gökçeada ve Bozcaada dahil), Balıkesir (sadece Edremit ve Havran İlçeleri), Edirne (sadece İpsala, Keşan ve Enez İlçeleri), Tekirdağ (sadece Malkara ve Şarköy İlçeleri).

9-BURSA’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Bursa, Bilecik, Yalova, Balıkesir (Edremit, Havran, Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye İlçeleri hariç).

10-AFYON’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Afyon, Kütahya, Uşak, Eskişehir (Sivrihisar, Günyüzü, Mihalıççık, Beylikova ve Alpu İlçeleri hariç), Denizli (Serinhisar, Acıpayam, Beyağaç, Tavas, Kale ve Çameli ilçeleri hariç).

11-KONYA’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Konya (Kulu ilçesi hariç), Karaman ve Aksaray.

12-ADANA’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Adana (sadece Tufanbeyli ilçesi hariç), Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş (Göksun, Ekinözü, Afşin ve Elbistan ilçeleri hariç), Mersin (Anamur ve Bozyazı ilçeleri hariç).

13-SAMSUN’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Samsun, Ordu, Tokat, Amasya, Sinop, Çorum (sadece Mecitözü ve Ortaköy ilçeleri).

14-TRABZON’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun.

15-VAN’DA KONUŞLANAN AMBULANS HELİKOPTER:

Van, Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak (sadece Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri).

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak diyoruz ki Türkiye’nin milli kaynaklarının sonuna kadar takipçisiyiz. Teknolojik gelişmelerin halklarımızın sağlığı ve rahat yaşamasında kullanılmasının karşısında değiliz. Fakat yapılan ihalelerin ve satın alımların takipçisiyiz. Biz aynı süreci yangın helikopterlerinin alımında da gördük. Yapılan tüm usulsüz uygulamaların takipçisiyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.