Karlıova üçgeni dediğimiz yerde 5.7 büyüklüğünde deprem oldu.

Karlıova üçgeni dediğimiz yerde 5.7 büyüklüğünde deprem oldu.
14.06.2020
A+
A-

Bingöl Karlıova’da saat 17.24’de meydana gelen 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayının bir kavşağı. Yedisuyu fayına yakın bir bölgede.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından, ikisi 4,7 ve 4,6 olmak üzere toplamda 16 artçı depremin olduğu belirtildi.

AFAD’dan yapılan açıklamadaki verilerden anlaşıldığı üzerine 5.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında meydana gelen 4.7-4.6 lık artçılar bölgedeki Fayın harekete geçtiği anlaşılmaktadır.Artçılar 2 şekilde hareket etmektedir. Bir merkez etrafında yığılabilir yada başka faylarada göç edebilir.

Halkçı Mühendis Mimar ev şehir Plancıları olarak 25 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice ilçesinde meydana gelen depremden sonra Doğu Anadolu fay hattının uyandığını ve dikkatli olunması gerektiğini belirten Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamasını paylaşmıştık.

Bingöl’de meydana gelen deprem tam olarak kuzey fayı ve doğu Anadolu fayının kavşağında yer almaktadır.

Paylaştığımız açıklamadaki maddeler:

1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş.
2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir.
3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir.
4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır…sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir.

Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş.

https://www.halkcimmsp.org/bilim-insani-deprem-tehlikesini-onceden-goruyor-bilim-akademisi-uyesi-prof-dr-naci-gorur/

Halkçı mühendisler olarak bilime güvenilmesini ve acilen önlemler alınmasını istiyoruz. Bilim insanı Prof. Naci Görür’ü öngörüsünden dolayı kutluyor ve örnek alıyoruz.

Acı ve ölümü hakketmiyoruz. Japonya’da olsa belki ikinci, üçüncü bir haber olabilecek, hayatın olağan akışını hiçbir şekilde kesintiye uğratmayacak bir şiddetteki depremden yara almamız kahrediyor bizleri. Şu an için elimizden halkımıza başsağlığı ve acil şifalar dilemekten başka bir şey gelmiyor.

EK:

17 AĞUSTOS 1949 KİĞI-KARLIOVA (BİNGÖL) DEPREMİ

Erzincan’ın güneydoğusunda, Elmalıdere yakınlarında, Ms=6.9 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem olmuştur. Deprem, Kığı-Karlıova ile Başköy arasında yer alan bölgede, yüzlerce köyde ağır hasar yapmış ve birçok kişinin hayatını yitirmesine neden olmuştur. Dış-merkez ve yakın çevresinde birçok heyelan ve kaya düşmesine olmuş ve ilave hasarlar meydana gelmiştir. Hasar, ġenköy’den Kümbet’e kadar uzanmıştır. Depremde, Elmalıdere vadisinin kuzey tarafında ve Kurtyüzü vadisinin Elmalı ile Geylan arasında kalan bölümde, süreksiz olarak devam eden bir dizi yüzey kırığı meydana gelişmiştir. Toplam uzunluğu 38 km olan kırık, sağ yönlü doğrultu atımlı karakterde gelmiştir. Dış-merkez bölgesinde tüm özel ve resmi binalar tamamen yıkılmıştır. Deprem, çok az sayıda insanın ölmesine ve hayvanların telef olmasına neden olmuştur. Deprem, hasat ve hayvanların otlatma zamanı olduğu için can kaybı beklenilenden çok az olmuştur. Birçok yerde, özellikle Ağaköy ve Pınarbaşı arasında kalan bölgede heyelanlar ilave hasarlar yapmıştır. Deprem, yaklaşık 100 köyün hasar görmesine ya da yıkılmasına neden olmuştur. Depremde, güneyde Lice’ye kadar uzanan bölgedeki tüm kaynak suları bulanık akmıştır. Bulanık, Erzurum, Erzincan ve Tunceli’de hafif hasar olmuştur. Anaşoktan sonra çok sayıda küçük artçı deprem meydana gelmiş fakat bazı şiddetli şoklar, tüm Doğu Anadolu’da, Gürcistan, Ermenistan, Sovyetler Birliği ve Ankara’da hissedilmiştir. Deprem dış-merkezinde en büyük şiddet MSK=VII olarak belirlenmiştir (Pınar ve Lahn 1952, Lahn 1952, Canıtez 1960, Ambraseys 1988).

https://deprem.afad.gov.tr/tarihteBuAy?id=36

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.