Kapadokya’nın betonlaşma kararı bugün resmi gazetede

Kapadokya’nın betonlaşma kararı bugün resmi gazetede
11.07.2020
A+
A-

UNESCO Göreme ve Kapadokya bölgesini 1985’te Dünya Mirasları listesine alınca, 30 Ekim 1986’da Bakanlar Kurulu kararı ile Göreme ve çevresindeki alanlar milli park olarak ilan edilmişti. UNESCO’nun Dünya Kültürel Miraslarından biri olarak belirlediği Göreme Vadisi, Erdoğan’ın imzasıyla 23 Mayıs 2019 tarihinde milli park olmaktan çıkarılmıştı.33 yıldır milli park statüsünde korunan ve 9600 hektar alanı kapsayan milli park, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Ortahisar, Avanos ve Ürgüp sınırlarına uzanıyordu. Ancak Kapadokya’nın daha iyi korunması, turizmin geliştirilmesi ve imar planlarının tek elden yapılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın 38 sayılı kararnamesine göre kurulan ve   01.06.2019 tarih 30791 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin yasal düzenleme yapılmıştır. Özel bütçeli, Nevşehir Valisi Başkanlığında kurulacak Alan başkanlığı kararnamesinin  “  i maddesinde                              “ Kapadokya alanlarında bulunan hazine ile kamu kurum ve kuruluşlarının özel mülkiyetindeki taşınmazların satışı, trampa, arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılma, kiraya verilmesi, üzerlerinde irtifak hakkı kurulması,

J maddesinde  “ihtiyaç duyulması halinde kamulaştırma yapılacağı “belirtilmesi önemlidir.  Bu sayede Kapadokya’ya yapılaşmanın, kat karşılığı inşaat yapmanın önü açılmış oldu.

Nizipoğlu Holding ocak ayında 2 otel yapacaklarını açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığının “KAPADOKYA ALAN PLANLARI YAPIMI VE YÜRÜRLÜĞÜNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK” bugün yayınlandı.

Yayınlanan yönetmeliğin amaç ve kapsam bölümü bile her şeyi anlatmaktadır.” Bu Yönetmeliğin amacı ve kapsamı; Kapadokya Alan Başkanlığı sınırlarında fiziki, doğal, estetik, tarihi, kültürel değerleri korumak ve geliştirmek, koruma ve kullanma dengesini sağlamak, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek, turizm sektörünü geliştirmek, yaşam kalitesi yüksek, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturmak üzere hazırlanan, arazi kullanım ve yapılaşma kararları getiren her ölçekteki Kapadokya Alan planlarının yapılmasına, yaptırılmasına, yapım esaslarına, incelenmesine, gösterimine, onaylanmasına, yürürlüğüne, bu planlarda revizyon, ilave, değişiklik yapılmasına, bu planlar doğrultusunda hazırlanacak alt ölçekli uygulama projelerine ve planları hazırlayacak müelliflerin nitelikleri ile görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

İnşaat sektöründeki uzun ruhsat ve izin süreçlerini daha kısa sürelere indirmek için alan başkanlığı sistemini geliştiren AKP’giller kimi zaman 8-10 yılları bulan süreleri aylara indirmiştir. Parababaları paralarına para katmak için yasaları istiyorlar geçirtiyorlar. Ne kadar hızlı ruhsat o kadar daha az kaçak durumda kalmak.İmar affından biliyoruz. Birkaç günde  kaçak yapıların nasıl yasal hale getirildiğini. Aynı mantık Kapadokya için getiriliyor

Yasa neden çıkıyor basit; Sit alanları ve koruma bölgeleri yapılaşmaya açılamıyordu. Durum ortadan kaldırılmalıydı. Belediye açsa koruma kurulları itiraz yapıyordu. Koruma kurulları izin verse yurtsever mimarlar UNESCO kararına göre dava açıyordu. Nereye talana kalkışsak zaten TMMOB’e bağlı mimarlar önümüze çıkıyor onuda düzenleyelim diyenlerde ortada. Turizm Bakanlığı tamam dese Orman Bakanlığı engel süreç bu şekilde gidiyor.

Çare belliydi. Tek imza tek yetki, başına da koruma kanunu koyulup parababaları olay çözmüş oldu.

Kapadokya’da 2 otel yapacağını ilan eden Niziplioğlu Şirketinin karnesine bakalım;

Bodrum’un Yahşi Koyu’na Elite Lotus adıyla 46 kondurup doğayı mahveden,

85 metre yükseklik izniyle gündeme gelen İstanbul’daki Topkapı Mercure Otel’in yapan bu şirketi,

2 si altın beş maden sahasından tanıyoruz. Antalya’da iki, Kayseri ve Konya’da birer altın ve doğaltaş maden sahası

Niziplioğlu Holding’le biter mi fırsatçılar, rantçılar? AKP’den Belediye başkanlığı yapmış kişinin kardeşinin balon tekellerinden, restoran zinciri sahiplerine hepsi bugün çıkan yönetmeliği büyük bir iştahla bekliyordu.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak uyarıyoruz. Milli Parkın statüsünün kaldırılması, bölgenin rant çevrelerince yağmalanması sürecine start verilmesinden başka bir şey değildir. Bizler her koruma adında çıkarttığınız torba kanunlarınızla nerede ne şekilde talan yapıldığını, kimlere hizmet ettiğinizi adımız gibi biliyoruz. Yapmayı tasarladığınız talan politikasının da takipçisi olacağız.

Resmi gazete 11 Temmuz 2020 sayı 31182

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200711.pdf

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.