Kanal İstanbul sevdası ve imar gerçeği

Kanal İstanbul sevdası ve imar gerçeği
23.06.2020
A+
A-

NEDEN KANAL İSTANBUL SEVDASI , İPUÇLARINDAN BİRİ : BAŞAKŞEHİR-TATARCIK İMAR PLANLARI

Kanal İstanbul projesinin bir yönünün rant projesi olduğunu yazımızda dile getirmiştik.

Arapların neden arazi kapattıkları, sermaye gruplarının arsa aldıkları bilinen gerçekler. Esas önemli olan her şeyi gizlemeye alışmış olan AKP’giller  bu seferde Tapu’ya sınırlama getirerek alım satımların kimler tarafından hangi bedele yapıldığı belli olmasın diye türlü gerekçelerle  yasaklama getirmesidir.

İşte Kanal İstanbul’un Başakşehir tarafında Tatarcık mevkii için hazırlanan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı. Geçmiş yıllarda bu bölge için imar planları hazırlanmış,mahkemelik olunmuş ve planlar iptal edilmiştir. Böyle durumlarda her zaman yapıldığı gibi  çare Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.

Sermaye gruplarının gözdesi olan bu kurum depreme dayanıklı sağlam binalar yapmak için olası bir depreme karşı hazırlık yapması gerekirken bakın ne yapıyor ?

İmar planlarını askıya çıkardığı bölge 2.Deprem Bölgesidir. Bu bölgeye yapılmak istenen konutlar ile birlikte  en az 45 bin nüfus bu bölgede yaşayacaktır . İstanbul Halkının yaşamı olası bir deprem felaketini kaldıramayacak durumda iken neden bu bölgeye yatırım yapılıyor ? Patronlar Dünyası  22 Haziran  “Kanal İstanbul, 45 bin nüfus geliyor” başlıklı yazıdan alıntılar yapalım.

Başakşehir Tatarcık bölgesinin imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek askıya çıkarıldı. Plan açıklama raporunda, 576 hektar yani 5 milyon 760 bin metrekarelik alanı kapsayan alanın bakanlıkça ilan edilen “Özel Proje Alanı” içinde kaldığı, bir kısmının da bakanlığın 2019 yılında revize ettiği “rezerv konut alanı”na dahil olduğu kaydedildi.

“2015 yılında bakanlığın onayladığı özel proje alanına ilişkin imar planlarının, 2017 yılında İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği aktarıldı. İptal nedeniyle plansız kalan alanda güncel verilerle yeni plan hazırlandığı kaydedildi.

Gördünüz mü yapılan ayak oyunlarını,arkadan dolanmaları bu neden yapılıyor biliyor musunuz büyük rant projeleri olan Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul Projesi, Yenişehir Projesi, 3. Havaalanı Projesi’ne yakın olduğu için. Başakkent Gölet sitesi ,

Tatarcık Mah. Hoşdere bölgesi Başakşehir/İstanbul (Kiptaş),Eston City gibi prim yapan sitelerin yapıldığı bir bölge.

Ayrıca Millet Bahçesi sevdalıların bir millet bahçesi de Başakşehir  Ziya Gökalp Mahallesinde yapılacak olması ve raporunda “ Atatürk Havalimanı’nın ilçenin güneyinde yer alması ve erişebilirlik açısından bölgeye avantaj sağladığı “ yazılı olması ve pasif yeşil alanda yapılacağıdır.

İmar planı raporunda da  pasif yeşil alan olduğu, 3. Havalimanına yakınlığından söz edilmektedir. Bu kadar benzerlikler de fazla . Görüldüğü gibi burayı merkez yapmak istiyorlar, müteahhitleri bile hazırdır. Gene Konsorsiyum lara ihale edilecek bir bölge için imar planı hazırlanmıştır.Askı süresince itirazlar yapılacak, doğal olarak TMMOB’un duyarlı odaları mahkemeye imar planı iptal davası açacak. Birlikte bu  süreci  her zamanki gibi yaşayacağız.

Peki bu bölgede neler yapılacakmış bir de onu görelim, iştahlarını kabartan imar planında neler var?

Bölgeye 4 adet akaryakıt istasyonu, okul, 5 adet sağlık tesisi, sosyal tesis, kültür merkezi, 10 adet ibadet alanı, 2 adet spor alanı da yapılacak. Yeni plana göre 45 bin 677 kişinin yaşaması öngörülen 5.7 milyon metrekarelik alanda; yükseklikleri 5 ve 7 kat arasında değişen konut, otel, çok katlı mağaza, büro, çarşı, lokantalar yapılacak.                                                                                                                    

 “Yaklaşık 2.5 milyon metrekarelik alan konut için, 1 milyon metrekarelik alan da park, çocuk bahçesi, açık spor alanı pasif yeşil alan olarak ayrıldı.

Gördüğümüz gibi yeni bir kent kuruyorlar, hem de 2.derece deprem bölgesine. Bu arazide neler varmış onu da görelim.

Söz konusu alanın şu an sadece yüzde 25’i yapılaşmış durumda. 2. derece deprem bölgesi olan arazide konutlar, dere yatakları ve demir yolu hattı bulunuyor.”

Bu günlerde en çok yaşanan olaylar nedir, sel felaketleri ve yurttaşlarımızın, bebelerimizin ölümleri ve bölgeye bakan  ziyaretleri,hamasi nutuklar. Halkımız acısının derdinde, ama kim dinliyor. Aynı imar yanlışlıkları devam ediyor.  İşte örnek bu imar planı  Tatarcık mevkiinde  dere yatakları olan bir arazide  yüksek yapılara  ve yoğun yapılaşmaya izin verecek imar planı geliştiriyorsun. Birisi bu mantığı bize açıklasın.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak ne Kanal İstanbul projesini kabul ediyoruz, ne de ranta dayanan dere yataklı bölgede yapılacak Başakşehir Tatarcık imar planlarını.  Bu plan iptal edilmelidir. Kanal İstanbul Projesinden vaz geçilmelidir. Kanal İstanbul çevresindeki tüm tapular kamunun görmesi için serbest bırakılmalıdır.  Takipçisi olacak rant sevdalılarına izin vermeyeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.