Kanal İstanbul rant kapısıdır

Kanal İstanbul rant kapısıdır
12.07.2020
A+
A-

KANAL İSTANBUL RANT KAPISIDIR. YENİŞEHİR  İMAR PLANLARI BUNU DOĞRULUYOR.

Kanal İstanbul AKP’gillerin rant politikasına hizmet eden bir projedir demiştik. Önceki iki yazımızda bunların nedenlerini yazmıştık.  10 Temmuz 2020 ‘de açıklanan Yenişehir imar planları bu konudaki haklılığımızı bir kez daha gösterdi.

“Karadeniz’i Marmara’ya bağlayarak Boğaz’daki gemi trafiğini hafifleteceği söylenen kanalın etrafında kurulacak yeni şehir projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgedeki yapılaşmayı belirleyecek olan yedi etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçünü onayladı.”

(Patronlar Dünyası “ Kanal bahane rant şahane! Tarlalar imara açılacak yazısı” 10.07.2020

 

Bakalım Kanal İstanbul projesi neler getirecek, halktan neler götürecek. Tarım arazileri yapılaşmaya açılacak. Birinci etap 38 milyon m2 büyüklüğünde olup burada turizm  ve ticaret merkezleri yapılacak. Örneğin İstanbul’un Karadeniz girişinde Yeniköy de 2 milyon m2 alan lojistik merkezine ayrılmış durumda. İstanbul havalimanında geliştirilen kargo bölgesi,  konteyner limanı ve antrepolarla desteklenecek bir merkez oluşturulması planlanıyor.

İstanbul’un lojistik merkezi tarım arazilerinin üstüne kurulacak. Böylece tarım bitecek, tarım ile geçimini sağlayanlar bu toprakları terk etmek zorunda kalacaklar.

Kanal İstanbul Projesi bağlantılı imar planları bununla da kalmıyor. Oraya teknoloji yatırımı da yapmaları gerekir ki   kuracakları fuar ve kongre turizmine hizmet etsin.  Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve kurdukları İstanbul hava Limanı bir bütün olarak parababalarının çıkarlarına hizmet etsin. Umurlarında mı tarım ile uğraşan halkımız.

İstanbul Havalimanı’nın yanına Tayakadın’ da 2,2 milyon m2 alan teknoloji üssü için, . Fuar ve kongre merkezi için ise 1,4 milyon m2 ayrılmıştır.

Bir de bildiğimiz gerçek var ki sağlıkta özelleştirmeyi politikasının merkezine koyan AKP’giller Sağlık turizmini hedef alan bir bölge kurmayı da Yenişehir 1. Etap imar planı içine almışlardır.

Baklalı mevkiinde ayırdıkları sağlık bölgesinde yaşlı bakım evleri, hastaneler

Rehabilitasyon merkezleri, sağlık köyleri olacak. Ulusal ve uluslararası ölçekte sağlık hizmeti verilecek bu bölgede tüm ihtisas dallarında çalışma yapılacağı planlanmıştır. İstanbul Hava Limanı, Kanal İstanbul projesinin stratejik ortağıdır. Kim bilir  bu ölçekte bir projede hangi parababalarına hangi garantili  işler teklif yolu ile ihale edilecek tabii bu imar planları onaylanırsa. Adı üstünde YENİ (ŞEHİR ) olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıldızının parlaması, AKP’giller in rant politikasına hizmet etmekte engel tanımaz oluşundandır. Bu nedenle geçmişteki usulsüzlük dosyaları örtbas edilmiştir.

Yapılacak iş bu kadarlar kalır mı? Biliyorsunuz bu arada Ekolojik Turizm’e merak saldılar. Tüm yatırımlarını bu ekolojik turizm bölgelerine yapıp o yatırımcılara kolaylık sağlamanın yollarını arıyorlar

Bir taraftan tarım alanlarına hobi bahçeleri kurulmasına karşı çıkar gibi yapıyorlar diğer taraftan Terkos Gölünün yakın bir bölgesini ekolojik tarım alanı olarak ayırıp orada hobi bahçeleri, rekreasyon alanları, bisiklet rotaları, çocuk ve eğitim kampları, mavi parklar kuracakları tarım turizmine hizmet edecekler. 1,5 milyon m2 alan turizm, ticaret ve konut için ayırıyorlar. Burada parababaları için çiftlikler kuracaklar.

 

Rezerv alanı olarak ayırdıkları diğer bir bölgede doğa sporları ve kampingler ile turistik tesisler yapacaklar. Yani doğa turizmine yönelik yatırımlar yapılacak. 1 milyon 393 bin m2 rezerv alanı olarak ayırdıkları bu alanda turizm ve ticaret alanı olacaktır.

İmar kanununa göre rezerv alan gerçekte nedir ?  Onayladıkları imar planında ne kadar samimi olduklarını görelim.

“Rezerv konutlar yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere TOKİ’nin veya idarenin talebine bağlı olarak Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen alanlardır. Rezerv alan ilan edilen bölgeye sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karar veriyor.”

Şimdi soruyoruz Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Yenişehir de uygulayacağınız 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar planında yapılacak olanların toplu konut ile ne ilgisi var? Sen rezerv alanını, rezerv yapı alanını amacından saptırıyorsun. Parababalarına hizmet alanları yapıyorsun.  Bir de bunu Asrın Projesi Kanal İstanbul Projesine bağlıyorsun.

Ama bu devran böyle gitmeyecek. Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kanal İstanbul üzerine oynanan tüm oyunları meslektaşlarımıza ve halka açıklamak , teşhir etmek,bu konuda kamuoyu oluşturmak ve mücadele etmekte kararlıdır.                                                    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Yenişehir 1. Etap  1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı iptal edilmeli. Tarım arazileri korunmalı. Rant politikalarına son verilmelidir

Son söz olarak diyoruz ki KANAL İSTANBUL’A HAYIR.

 

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.