Kanal Ankara Yeşil Imrahor vadisini katledecek

Kanal Ankara Yeşil Imrahor vadisini katledecek
14.06.2020
A+
A-

Sıra ANKARA’ya geldi. İstanbul, İzmir
Çeşmeden sonra Kanal Ankara’ ya geldi.
İçinden İmrahor çayı akan yeşil dokusu ile Ankara’nın en havadar bölgesi olan İmrahor Vadisi’ ne de rantçılar gözünü dikti.
“Kanal Ankara” eski adıyla ” Ankara Boğazı “. Günümüzde inşaatına başlanan bu proje İmrahor çayının beton kanal içine alınması projesidir.
2011 yılında Erdoğan İstanbul’daki çılgın ” Kanal projesi” nin bir benzerinin Ankara da yapılacağını açıklamıştı.
Sebze, meyve ve çiçek yetiştiriciliği için uygun toprağı ve tek katli köy evleriyle tipik bir kırsal cennet olan Vadi’ den 35 km.lik kanal geçirecekler. Eymir Gölünden başlayacaklar ilk etap inşaatına. Kanal Ankara projesi 193 bin m2 alanı kalmayacaktır.
2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’nda ” ağaçlandırılacak alan”, ” özel proje alanı”, “özel proje bölgesi ” olarak gösterildi.

Melih Gökçek Belediye Başkanlığında Ankara Boğazı projesi adı altında hazırlığa başladı

” Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 16 Ocak 2015 tarihinde kabul edilerek 5 Şubat 2015 tarihinde askıya çıkarılan 1/ 5000 ölçekli nazım imar planı, IMRAHOR Vadisi’nde bulunan 650 hektar alanı kapsıyor.
Plan notlarına göre İmrahor vadisinin tabanında bulunan alan ticaret, konut ve turizm alanı olarak imara açılıyor.Vadi tabanında konut, parsel bazında turizm tesisi kurulabilecektir.
Yani doğal güzellikler kaybedilecek ve İMRAHOR Vadisi beton vadisi olacaktır.
Sadece dere çevresi park ve yeşil alan olarak kalacak.
Eski Ankara Adliyesi altından ilerleyerek Ankara Çayına kavuşan Eymir ve Mogan Göllerini içine alarak Tuz gölüne kadar uzanan bir vadiler sisteminin önemli bir parçası olduğu Şehir Plancıları Odası tarafından ifade ediliyor.
( 12 Şubat 2015 Yurt )
Işte Kanal Ankara projesi dolayısıyla o bölge imara açılacak.
Parababalarının iştahını kabartıyor proje tabiiki
İmrahor Vadisi çevresindeki araziler ucuza kapatılıyor.
Imar planı askıya çıkmadan kapatılan araziler genelde Kanal Ankara’yakın bölgeler ve Çevre Yolu etrafı dır. Çünkü buralar imara açıldı. 2011 yılında verilen işaretle değer artışının önü açıldı. Melih Gökçek vadiyi imara açtı.
Aşağı İmrahor, Orta İMRAHOR Yukarı İmrahor, Yakupabdal, Yesilkent, Karataş ve Boztepe mahallerinden geçen 3 milyon metrekarelik alanı kapsar ve 7 etaptan oluşuyor. 1.Etap şu anda gündemde olandır.1.etapta 1250 m.Kanal, 2 adet yaya köprüsü, 1 adet araç köprüsü, 3.219, 88 m2 sosyal donatı ve 193739 m2 rekreasyon alanından oluşuyor.

BU PROJE KİMİN İŞTAHINI KABARTIYOR NEDEN?
Bu proje inşaat müteahhitlerin ve ulusal ile uluslararası emlak şirketlerinin iştahını kabarttı
Çünkü imar planı onların rahat site kurabilecekleri ve rant elde edebilecekleri düzeydedir.
Ankarazi Yatırım Kanal Ankara’yı takip ederken borsaların yükselen yıldızı ” Land İnvest Group”
sitelerinden Kanal Ankara ve Kanal Istanbul’un arsalarını ve o bölgelerdeki arsaları gözlüyor.
Bakın ne diyor Kanal Ankara için yıldız şirket ” Eymir Gölünden İmrahor Viyadük’üne kadar olan 11 km.lik alana en dar yeri 22 mt.olan kanal yapılacaktır.
Kanalda gondollar ile gezinti yapılabilecek, kanalın, bazı kısımlarında göletler oluşturulacak.Ayrıca kanal üzerinde köprüler olacak.
Kanalın çevresi ticari, sosyal ve spor alanları olacak. ”
Işte bu emlak grubu İMRAHOR VADISI ve Kanal Ankara çevresinde arsa ve S üyeleri projeleri olarak tanıtıyor ve sunuyor.
Yukarı İmrahor Oluk Sırtı Projesi : Kanal Ankara projesi ile arasında sadece çevre yolu vardır. Çevresinde Karataş ve Yakupabdal’da imar çalışmaları bitmiştir.
İmar durumu : Emsal 1.2 ve ada bazında 1.4 dür. Yükseklik serbesttir.
Projenin Karataş sınırı ormanlık alandır.

Muhye – Karataş Projesi:
İmar durumu : Emsal 1.2 ada bazında 1.4 dür.
Kanal Ankara Projesi ile arasında çevre yolu vardır.
Projenin Karataş sınırı ormanlık alandır.
Karataş Otoban Dışı Projesi:
Kanal Ankara Projesiyle bağlantılı bir bölge oluşacaktır. Büyük bölümü Eymür Gölü’nü görmektedir. Emsal 2 olarak planlanıyor. Yüksekli serbest olacak.
İşte neden Kanal Ankara ve çevresi ağız sulandırıyor demiştik. Bu emsallerine göre çok konut yapılır ve çok para kazanılır. Halktan ucuza kapat ve çok kazan. İşte felsefesi rantın budur.
Ankara Büyük şehir Belediyesinde olan yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildi. Tabii TOKİ duruma el koydu.
08.02.2019 tarihinde TOKİ Ankara Ili İmrahor Vadisi 1.Etap Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılan İnşaatları İle
Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi Işı
Yapım Işi ihalesini Öz Er-Ka Inşaat A.Ş kazandı.17 ayda bitirilecek. epe bin m2 inşa edilecek.
Kanal Ankara için ” Bu proje hayata geçerse Ankara nefessiz kalır ” diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş ‘a katılıyor ve onurlu mücadelesini destekliyoruz.
Rantçılara halk sever , doğa sevenlerin mücadelesi bitmiyor, bitmeyecek. Halkçı mühendis mimar ve şehir plancıları bu projeye HAYIR demekte ve halkımızı Ankara’nın cennet köşesinden ödün verilmemesi için üstümüze düzeni yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Tüm meslektaşlarımız bu konuda duyarlı olmalıdır. Gün doğaya sahip çıkma , rantçılara karşı mücadele günüdür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.