İnşaat mühendisi sıfatıyla provokasyon yapmak mesleğe ihanettir.

İnşaat mühendisi sıfatıyla provokasyon yapmak mesleğe ihanettir.
04.07.2020
A+
A-

 

İnşaat mühendisi sıfatıyla provokasyon yapmak mesleğe ihanettir.

 

Çoklu baro  dayatmasına karşı mücadele eden avukatların toplanma yerinde meydana gelen olay bizleri çok üzmüştür.

Hakları için toplanan avukatların karşısına çıkan kendisini “ Şantiye Şefi “  diye tanıtan bir provokatör, avukatlara burada toplanamazsınız diyerek avukatları kovma girişiminde bulunmuştur.

Avukatların toplandığı alan  şantiye sahası değildir. Oturma raporu alınan bir alanı şantiye sahası ilan etmek, orada inşaatla ilgili imalat yapmak yasal değildir.

Bu konuda araştırma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesini duyarlılığından dolayı kutluyoruz.

Yaptıkları 04.07.2020 tarihli açıklamanın konu ile ilgili kısmını  okurlarımızla paylaşmayı görev biliyoruz.

şantiye sahası olarak gösterilmiş, söz konusu alanda bulunan ve kendisini şantiye şefi olarak tanıtan bir kişi de şantiye güvenliği için Baro Başkanlarının alanı terk etmesini isteyerek toplumda gerilim yaratacak ve Anayasal hakları engellemeye yönelik provokatif bir müdahalede bulunmuştur.

Ankara İli Çankaya İlçesi Konutkent Mahallesinde bulunan 44049 ada 3 Parselde bulunan yapıya dair yapmış olduğumuz incelemede Oda kayıtlarımıza göre söz konusu yapının 28.05.2019 tarihinde Yapı Kullanma İzin Belgesi aldığı, ayrıca bu tarihten önce şantiye şefinin görüntülerde bulunan kişi değil farklı bir üyemiz olduğu anlaşılmaktadır.

İskan Belgesi alınmış bir yapıda, ruhsata tabi olması gereken çalışmanın hangi usul ve esaslara göre yapıldığı tarafımızca anlaşılamamakta olup, Baro Başkanlarına yapılan engellemenin inşaat üretim alanında güvenliği sağlamakla alakalı olmadığı anlaşılmaktadır”

Odalarımızın inşaatları neden denetlemesi gerektiği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Çünkü odaların denetlediği her inşaatın  temelden oturma raporu alınıncaya kadar tüm aşamalarında görev alan şantiye şefleri bellidir. Ama oda denetiminden kaçan yapılardaki imalatları kimin denetlediği meçhuldür. Bu olayda görüldüğü gibi bir  kişi kendini şantiye şefi olarak tanıtıp provokasyon yaparak değerli avukatlarımızı lanı terk etmeye zorlamak istemiştir.

Temelden yapı kullanma izni alan kadar şantiye şefleri  kimlikleri ve sicilleri ile birlikte ilgili belediyeye belge olarak sunulur. Şantiye şefi belgesi İMO şubesi tarafından onaylanarak verilir. Şantiye şefi değişikliği ise oda kanalıyla yapılır,yeni şantiye şefi ilgili belediyeye bildirilir.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak bizler oda denetimlerinin sürmesi gerektiğini proje aşamasından , temel ve bina bitimine kadar bu denetimin sürmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu tür mesleğimize leke getirecek eylemlerin olmaması için TMMOB ve İMO güçlü olmalıdır. Çoklu Baro gibi Çoklu TMMOB da olamaz,olmamalı.. Bu konuda her meslektaşımız ve halkımız uyanık olmalı birlikte mücadeleyi örmelidir.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.