GAZİANTEP AKKENT CAMİ İNŞAATI GÖÇÜĞÜNÜN 1. YILINDA İNŞAAT MÜHENDİSİ KORKUT KÜÇÜKASLAN İÇİN ADALET İSTİYORUZ.

GAZİANTEP AKKENT CAMİ İNŞAATI GÖÇÜĞÜNÜN 1. YILINDA İNŞAAT MÜHENDİSİ KORKUT KÜÇÜKASLAN İÇİN ADALET İSTİYORUZ.
15.11.2020
A+
A-

14 Kasım 2019 tarihinde Gaziantep’te cami inşaatı göçmüş ve içerde ölçüm yapan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükaslan çöken ahşap iskelenin altında kalarak yaşamını yitirmişti. Biz bunun bir iş cinayeti olduğunu yazmıştık.

Kaçak cami inşaatında kullanılan kavak malzemenin iş iskelesi olarak kullanılamayacağını bırakın mühendis olmayı halkımıza sorsanız onlarda bilir. Hele bir de 60 metre yükseklikte yapılacak bir camide asla kabul edilemez. Yönetmelik açıktır. Çelik iskele kurulması ve denetlenmesi şarttır. Resmi yönetmelik bunu söyler. Buna uymayan ve bu inşaata göz yumanlar suç işlemişlerdir. TCK ‘nın ilgili maddesinden taammüden cinayet ve ölüme sebebiyet vermekten yargılanmalıdırlar.

Daha da vahimi bu kullanılmış, hurda ahşap yapı iskelesinin 60 metre yükseklikteki bir inşaatta yük iskelesi olarak hesaplanması aklın ve bilimin kabul edemeyeceği bir durumdur.

Bu cami inşaatının statik ve betonarme projesinin olmadığı da kanıtlanmıştır. Yani kaçak yapıdır. Kaçak yapıya göz yummak suçtur. Üstelik Gaziantep’in göbeğinde bu cami inşaatının ilçe Belediyesi ve İl Belediyesi Görevlilerince görülmemesi mümkün değildir.

TMMOB teknik raporunu incelediğimizde kullanılan betonların yetersiz olduğu, yapı elemanlarında demirlerin görüldüğü, demir tellerinin yeterli bağlanmadığı da görülmektedir. Yani mühendislik hizmetinden yoksun bir cami inşaatına göz yumulmuş. ve bir canımız göçük altında 38 yaşında can vermiştir.

Bu kabul edilemez. Halkçı Mühendisler Mimarlar ve Şehir Plancıları olarak  böyle adalet olmaz diyoruz. Geciken bir adalet, adalet değildir. Teknik raporlara ve ölüm olayına rağmen Bilirkişi raporunun da bu gerçekleri açıklamasına rağmen adaletin gecikmesini anlamakta güçlük çekiyoruz.

Diyoruz ki Korkut Küçükaslan’ın kanı yerde kalmamalı ve ihmali olan Belediye yetkilileri, inşaatta çalışan, beton döken, demirci ekibi, ahşap kalıbın kullanılmasına göz yuman yüklenici dahil olmak üzere öncelikli olarak yargılanmalıdır. Bu tür ölümlü davalarda pandemi süreci gerekçe olamaz. Olmamalı.

Halkçı Mühendisler Mimarlar ve Şehir Plancıları olarak bu yargılanmamın takipçisi olacağımızı meslektaşlarımıza ve halkımıza duyuruyoruz. 14.11.2020

KORKUT KÜÇÜKASLAN YAŞIYOR,YAŞATACAĞIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.