Galata Kulesi’nde Korkunç Restorasyon

Galata Kulesi’nde Korkunç Restorasyon
14.08.2020
A+
A-

İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi ‘nde hilti ve iş makineleri ile yapılan uygulama tarihi esere saygısızlıkta son nokta.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat tarafından paylaşılan videoda, tarihi kulenin duvarlarının hilti ile yıkıldığı görülüyor.

Polat sosyal medyada yaptığı açıklamada, “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum.” dedi.

“Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir.”

 

Galata Kulesi’nde ortaya çıkan akıl almaz yıkım üzerine İBB olarak acilen uygulamayı durdurmak, yıkım ve diğer uygulamaları yerinde tespit etmek üzere kuleye giden ekipler içeriye alınmıyor ve tutanak altına alınıyor.

Videoda görüldüğü üzere taşıyıcı özgün bir duvarın hilti ve iş makinası ile tahrip edildiği özgün malzemenin parçalandığı açıkça görülmektedir.

Tescillenmiş bir kültür varlığı taşınmazda iş makinası kullanımı geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara sebebiyet vermektedir.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak biliyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü onaylı restorasyon projesi olmadan restorasyon uygulaması başlatmıştır.30.06.2020 tarihinde yükleniciye yer teslimi yapanlar, koruma kuruluna restorasyon projesi hazırlamadan işleme başlayanlar insanlığa tarihe karşı suç işlemektedirler.

Cehaletin böylesi;

Deprem kuvveti açısından en çok zorlanan bölge zemin kotundadır. Taşıyıcı duvar düşey yükünün en fazla olduğu bölge zemin kotundadır. Galata Kulesi’nin yüksekliği 66,90 metredir.Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.Bunlar göz önünde bulundurulmadan çalışma yapılmaktadır.Yapılan müdahale geri dönüşü olmayan bir şekilde taşıyıcıyı direkt etkilemektedir.

1991 yılında şimdi paket tur ve otel konaklama hizmetleri veren şirketini acente olarak kuran,2000 yılında otelcilik sektörüne giriş yapan İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu Kültür ve Turizm BakanıMehmet Nuri Ersoy açıklamış.“Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır.”

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak diyoruz ki,

Parababaları, yalnız insana değil Tarihe ve Tabiata da hiç saygı duymamaktadır. Sevgi beslememektedir. Bu sebeple de şehirlerimizin Tarihi dokusunu, yeşil alanlarımızı, kıyılarımızı acımasızca tahrip etmekte, yok etmektedir. Şehirlerimizdeki Tarih varlıklarını kazıyıp, yerlerine iş merkezi, katlı otopark, lüks konutlar yapmaktadır.

Kamu nüfuzunu kullanarak kendilerine menfaat temin edinmeyi meslek edinenlere, yandaş iş adamlarını her türlü vurgunculuktan yararlandıranlara, devlet cihazını elinde bulundurup tarihi eserleri, doğayı yok edip kendilerine cennet yaratacaklarını sananlara asla izin vermeyeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.