Elbistan A Termik Santralinde iş cinayeti

Elbistan A Termik Santralinde iş cinayeti
08.07.2020
A+
A-

8 Haziran’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Soma Termik Santralinin 6 ünitesinden 4’üne, Kangal Termik Santralinin kapalı olan 2 ünitesine, Çatalağzı Termik Santralinin kapalı olan 2 ünitesine, Seyitömer Termik Santralinin 4 ünitesinden 2’sine, Tunçbilek Termik Santralinin 3 ünitesinden 2’sine, Afşin Elbistan Çelikler Holding A Termik Santralinin 4 ünitesinden 2’sine 1 yıl geçici çalışma ruhsatı verilmiştir.Bu üniteler ve bacalar mevzuata uygun hale getirilmiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

Çelikler Holding Afşin- Elbistan A Termik Santralinde kazan bakım görevlisi olarak görev yapan, Taylan Sünbül (36) adli işçi, bakım yaptığı sırada elektrik akımına kapılarak ağır yaralandı.

Çevredeki arkadaşlarının haber vermesi üzerine kurum ambulansı ile Elbistan Devlet Hastanesine kaldırılan Sünbül, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Başsağlığı ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak İşçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi ile çalışma yaşamı acilen yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Yapılacak olan yeni düzenleme Parababalarının temsilcileri ile değil Sendikalar, Meslek Örgütleri temsilcileri  ve bilim insanlarından oluşturulan kurullarla yapılmalıdır. Unutmamak gerekiyor ki sistemi bu hale getiren erk  Parababalarına, işverenlere dost, İşçi Sınıfına ve Emekçi halklarımıza düşmandır. İnsan hayatının sistematik olarak yok sayıldığı ve yok edildiği bu sistemle mücadele edilmelidir, İnsanca yaşanacak, ölüm korkusu olmadan işçilerin ve İş Güvenliği Uzmanlarının , baskı altında olmadan güvenceli bir şeklinde çalışacağı, söz ve karar sahibi olacağı bir sistemin kurulması için bilinçli ve örgütlü mücadele yürütmek en temel görevimizdir.

İş Cinayetlerinin olmadığı  günleri görebilmek için Halkçı Mühendis,Mimar ve Şehir Plancıları İs Güvenliği Uzmanlarının ve işçilerin sorunlarının takipçisi olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.