Diploma, Belge Şahane ama Sahte . Sahi Diploma nerede ?

Diploma, Belge Şahane ama Sahte . Sahi Diploma nerede ?
01.05.2021
A+
A-

Diploma, Belge Şahane ama Sahte . Sahi Diploma nerede ?
HESler, PHES ler, Jeotermal sahalarla doğanın talan edilişinin yanında daha 3 gün önce Aydın’da jeotermal kuyusunda patlama gerçekleşince yapılan uyarıları da . “Türkiye’nin en fazla jeotermal kuyularının açıldığı Aydın’da jeotermal kuyusunda patlama meydana geldi. Termal sular metrelerce yükseğe çıkarken, mahalle sakinlerine “Evlerinizden dışarı çıkmayın tehlike var” anonsu yapıldı.”

Türkiye’de yapımı süren ve proje aşamasında olan nükleer santralleri hepimiz biliyoruz. Depremde doğru zeminde, uygun malzemeden, mühendislik disiplinden yoksun yapılar yüzünden yitirdiğimiz yüzlerce canımızı .

Daha geçen ay Adana’da Deprem Daire Başkanlığı Oluşturulması AKP ve MHP tarafından reddedilmişti.

Sivas’ta maden işletmesinde heyelan riskini tespit edip önlem alınasını isteyen meslektaşımız işten çıkartılmıştı. Parabalarının kar hırsı için .

Dünyanın bir çok yerinde yasaklanmasına rağmen Brezilya Donanmasına ait “NAe Aso Paulo “isimli uçak gemisinin asbest riskine rağmen Aliağa’ya sökülmek için kabulüne ne dersiniz.

Peki yaşanan iş cinayetleri . Sadece 2020 yılında resmi kayıtlara göre 2279 erkek 148 kadın olmak üzere 2427 işçi yaşamını kaybetti.

Daha yüzlercesini sayabiliriz. Tüm bunlarda gözlerini kar hırsı bürümüş Parababalarının insan yaşamını hiçe sayan ucuza en ucuza işçinin alın terini sömürmek için akıl almaz oyunlarını, utanmaz insanlık düşmanı açıklamalarını  biliyoruz.

Atasözleri sayfalarca yazılabilecek anlam yükleri taşırlar .

“Gündüz uçmayan sinek gece ayran kazanına düşer.”, “Eğri yük yolda bozulur.”, “Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.”, “Çalıntı pirinçten iyi pilav olmaz”

Şimdi uzun yıllardır konuşulan bir türlü cevabı olmayan sahte diplomalar, sahte belgeleri düşünelim .Alınan yanlış kararları sahtekarlıkla yapılan işleri, yiten canları..

2018 yılında iş sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ‘Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler’ sınıfındaki meslekleri yapabilmek için ‘diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız iş yeri açma, kalfalık, ustalık, usta öğreticilik’ gibi Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Bu belgeleri Halk Eğitim Merkezleri kurs açarak veriyor. Yasanın 2019 yılında yürürlüğe girmesi ile birlikte İzmir Menderes Halk Eğitim Merkezi’nde sahte belgeler veriliyor.

MEB Maarif Müfettişleri, 19 bin 832 kişiye usulsüz ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ dağıtıldığını saptadı. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, skandala el koydu. Bakanlık, 19 bin 832 belge iptal etti. İzmir Valiliği’ne isim listesini resmi yazıyla bildirdi. HEM Müdürü İsa Elbir, açığa alınıp, dava açıldı.(Sözcü)

Halkçı Mühendis Mimar Şehir Plancıları olarak derhal suçluların cezalandırılması gerektiğini belirtiyoruz.  Tüm eğitim ve yetkinin TMMOB tarafından yapılması gerekmektedir. Mesleki ve yeterlilik eğitimlerinin sınav ücretlerinin alındığı sınav için garantilerin verildiği kurslar ve merkezler tarafından yapılması engellenmelidir. Sınav ücretleri kaldırılmalıdır.

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir plancıları olarak TMMOB tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde başlatılan “Her Şantiyeye Bir Şef” kampanyasını destekliyor. Diğer meslek disiplinindeki meslektaşlarımızın da mutlaka olması gerektiğini savunuyoruz. Tek başına sorumluluk Şantiye şefine bırakılamaz. Dışarıdan alınan hizmetler ile ilintili acil olarak yeniden düzenleme getirilmelidir.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak İşçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi ile çalışma yaşamı acilen yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Yapılacak olan yeni düzenleme Parababalarının temsilcileri ile değil Sendikalar, Meslek Örgütleri temsilcileri ve bilim insanlarından oluşturulan kurullarla yapılmalıdır. Unutmamak gerekiyor ki sistemi bu hale getiren erk Parababalarına, işverenlere dost, İşçi Sınıfına ve Emekçi halklarımıza düşmandır. İnsan hayatının sistematik olarak yok sayıldığı ve yok edildiği bu sistemle mücadele edilmelidir, İnsanca yaşanacak, ölüm korkusu olmadan işçilerin ve İş Güvenliği Uzmanlarının, baskı altında olmadan güvenceli bir şeklinde çalışacağı, söz ve karar sahibi olacağı bir sistemin kurulması için bilinçli ve örgütlü mücadele yürütmek en temel görevimizdir.

İş Cinayetlerinin olmadığı günleri görebilmek için Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Teknik ve mesleki eğitim süreçlerinin, İs Güvenliği Uzmanlarının ve işçilerin sorunlarının takipçisi olacaktır.

Diplomasızların, sahte belgecilerin peşini asla bırakmayacağız….

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.