Devrimci Gençliğin Yiğit Önderi Harun KARADENİZ mücadelemizde yaşıyor, yaşayacak.

Devrimci Gençliğin Yiğit Önderi Harun KARADENİZ mücadelemizde yaşıyor, yaşayacak.
15.08.2020
A+
A-

Devrimci Gençliğin Yiğit Önderi Harun KARADENİZ mücadelemizde yaşıyor, yaşayacak.

Devrimci gençlik önderi İTÜ Öğrenci Birliği Başkanı Harun Karadeniz’i bedence aramızdan ayrılışının 45.yılında  saygı ve özlemle anıyoruz.

İTÜ İnşaat Fakültesine 1962 yılında giren,  1960 politik devriminin esintilerinde gençlik mücadelesinde aktif yer alan bir gençlik önderiydi.  İTÜ Öğrenci Birliği Başkanlığı yaptığı dönemde  İTÜ yurdu işgalinde  yer aldı. İstanbul Limanını kirleten ABD 6.Filosuna karşı yapılan 6.Filo Defol eylemlerinde ön safta yer alan bir devrimciydi. Dolmabahçe’de 6.Filo’ya karşı çelenk bırakanlardan olan Harun Karadeniz  6.filo’ya karşı Dolmabahçe’de  1967 yılında oturma eylemi yapan yurtseverlerle birlikteydi.

 “Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek, emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır”

6.Filo eylemleri sırasında anti emperyalist devrimci gençliğin barındığı yer olan İTÜ Öğrenci Yurdu baskınında en yakın arkadaşı Vedat Demircioğlu’nun öldürülmesiyle ilgili yapılan eylemlerde ve sonrasında 6.Filo askerleri Coni’lere İstanbul sokaklarını dar eden devrimci gençliğin önderlerindendi.

Üniversitelerde eğitim reformu için verilen mücadele ile  İstanbul Ankara arasında gerçekleştirilen “Özel Okullar Devletleştirilmelidir” yürüyüşlerinin öncülerindendir

Ortaçağcı gericilerin 6 Filoyu kıble yaparak namaz sonrası devrimci gençliğe yapılan saldırıda Kanlı Pazar’da kavganın içindedir.  Ortaçağcı  İrtica’ ya karşı arkadaşlarıyla birlikte  ödünsüz mücadele vermiştir.

Devrimci gençlik mücadelesinin işçi sınıfı mücadelesinden ayrı olmayacağı düşüncesiyle işçi ve köylü direnişlerinde Harun Karadeniz yer alıyordu.  Kapitalsiz Kapitalistler, Eğitim Üretim İçindir, Olaylı Yıllar ve Gençlik, Yaşamımdan Acı dilimler, Devrimcinin Sözlüğü kitaplarının yazarıdır.

Dev Genç davasından yattığı cezaevinde 15 Ağustos 1975 tarihinde çağımızın illeti kansere yenik düşen, tedavisine dönemin siyasi iktidarı tarafından izin verilmeyen , bilinçlice katledilen Harun Karadeniz mücadelemizde yaşayacaktır.

Yeniden dünyaya gelsem, mutlaka  aynı şeyleri yapardım “ diyen Harun Karadeniz’e biz  Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları olarak diyoruz ki andımız olsun Tam Bağımsız Demokratik Laik Türkiye mücadelesi zafere ulaşacaktır. Mücadelen Mücadelemizdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.