“Bir Cumhurbaşkanı bu memlekette çooook bulunur, ancak Gökova bir kez gitti mi bir daha bulunmaz.”

“Bir Cumhurbaşkanı bu memlekette çooook bulunur, ancak Gökova bir kez gitti mi bir daha bulunmaz.”
22.07.2020
A+
A-

Bugün 23 Temmuz 2020. Aradan tam 24 yıl geçti. Aydın İdare Mahkemesi 1996  yılında GökovaYeniköy ve Yatağan termik santrallerinin çevreye zarar verdiği gerekçesiyle faaliyetlerinin durdurulması istemini kabul etti.

Peki nasıl;

Muğla’nın ilk kömürlü termik santrali Yatağan Termik Santrali 1984’te, ikinci termik santrali Yeniköy Termik Santrali 1987’de devreye alınıyor.

Kemerköy (Gökova) Termik Santrali’nin ilk ünitesinin devreye alındığı tarih ise 1993.

Mecliste Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur oylaması yapılacağı için Gökova, Mecliste kimsenin umurunda değildir. Bunlara Gökovalılardan cevap gecikmez “Bir Cumhurbaşkanı bu memlekette çooook bulunur, ancak Gökova bir kez gitti mi bir daha bulunmaz.”Yaşar Aksoy, Yeni Asır Gazetesi 6 Mayıs 1993

Termik santraller mi? Sağlıklı çocuklar mı? Haydi Gökova’ya” sloganıyla yapılan mücadele zaferle taçlanır.

Eylemler büyür ve Gökova Sürekli Eylem Kurulu kurulur.

Mücadele yapılarak dişle tırnakla örgütlü mücadele ile kazanılır. Bugün ABD-AB emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri önümüze konan büyüme, gelişme gibi süslü cümlelerle halkı kandırmaya devam ediyor.

Talan katlanarak büyüyor, mücadele küçük küçük gruplarla devam ediyor.

Yerli ve yabancı parababaları sermayelerini büyütüyor. Sözde ülkenin geliştiği yalanı, enerji ihtiyacımızın giderek attığı yalanını ise yandaş medyasıyla kabartılandıra kabartılandıra halkı uyutmaya çalışıyor.

Yapım ve proje aşamasındaki kömürlü termik santral kapasitesi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 16 düşüş gösterirken, 2019 yılı küresel ölçekte planlanan santral sayısında sert düşüş gözlemlenen ardışık dördüncü yıl oldu.

Türkiye Hindistan’ı geride bıraktı

Dünyada yeni devreye alınan kömür kapasitesinin üçte ikisi Çin’de faaliyete geçti. Türkiye geçen yıl dünyada inşaat öncesi aşamada en fazla kömürlü termik santral projesi bulunan ikinci ülke konumuna gelerek Hindistan’ı geride bıraktı.

Neden bırakılıyor çünkü doğaya zarar veriyor. AB-D Emperyalistlerinden baş haydut Trumph yönetimi bile kömürlü termik santrallerin emekli edilme oranını yüzde 67 arttırdı.

AKP’giller enerji politikası oluştururken kömürden enerji üretimini diğer yöntemlere göre ucuz sayıyor. Kömürün insan ve çevre sağlığı üzerinde bıraktığı etkileri de enerji maliyetine eklemiyor.

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak tekrarlıyoruz. Örgütsüz halk köle halktır, örgütlü halk yenilmez. Parça parça olmuş çevre mücadeleleri için acil olarak bir derleniş gerekmektedir. Bu doğa hepimizin.

Termik santraller ile ilintili yapmış olduğumuz açıklamalar

 

https://www.halkcimmsp.org/termik-santrallere-filtre-takildi-mi-ki-calisma-izni-veriliyorkim-denetliyor/

https://www.halkcimmsp.org/termik-santral-maliyetlerinde-kim-dogru-soyluyorkim-yalan/

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.