Beklenen oldu. Kirazlıyayla köylülerinin Kamışlı Göletini madenciler kuruttu.

Beklenen oldu. Kirazlıyayla köylülerinin Kamışlı Göletini madenciler kuruttu.
05.08.2020
A+
A-

Kirazlıyayla köylüleri aylardır Meyra Madencilik tarafından yapılan atık tesisi ve filatasyon tesisine karşı çıktılar, madenin çevreye ve doğaya zarar verdiğini haykırdılar, köyde sokağa çıkma yasağı ilan edenlere rağmen direndiler, destekçileriyle buluştular. Gözaltına alındılar ama yılmadılar.

Baştan beri söylediler. Maden son Gölet’imizdeki suyumuzu kurutacak, bahçemizi sulayamayacak, hayvanlarımız susuz kalacak, maden arazilerimize zarar verecek diye feryat ettiler. Ama para babaları kar hırsıyla madeni çalıştırmaya, destekçileri iktidar da halk yerine para babalarını kollamaya devam ettiler.

Sonunda beklenen oldu. Köyün son Gölet’i, köylünün yararlandığı tek gölet olan Kamışlı gölet’i de kurudu. Daha öncede köydeki diğer göletler sondaj çalışmaları sırasında kurumuşlardı. . Kına yaksınlar, söylenecek başka söz yok.

Bu madenin yer seçimi yanlış diyenlere kulak tıkadılar. Madenciler para kazansın diye yerleşim yerinin yakınına maden ocağı açılmasına göz yumdular. Acaba soruyoruz yetkililer maden ocağına izin vermeden gelip bir kez ocak yerini gördüler mi? Hangi vicdan sahibi göletin yakınına maden ocağına izin verir. Bunlar teknik eleman ise biz görevlerimizden istifa ederiz.

Göletten pompa ile su çekilerek göletin yanındaki su yoluna akıtılırken nöbet bekleyenler neden bu işlemi yapıyorsunuz diye maden sahibine sormuyor ama halkın mezarlığa bile gitmelerine izin vermiyor. Olmaz böyle uygulama.

Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları olarak diyoruz ki bu karardan vazgeçin, maden ocağı acilen, daha fazla zarar vermeden kapatılsın Kirazlıyayla halkına yapılan bu zulüm son bulsun.

Doğaya, çevreye, toprağımıza, suyumuza sahip çıkalım.  Kuruyan göl, zarar gören arazinin yeniden ıslahı çok zaman alır ama insanları ve hayvanları susuz bırakmak insan hakları ihlalidir. Buna göz yumanlar ve izin verenler kanun karşısında suçludur. Görevlerini kötüye kullanmışlardır. Bu nedenle Kirazlıyayla halkı kuruyan göl için suç duyurusunda bulundular. Biz doğasever, hayvan sever, insan sever Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları olarak Kirazlı yayla halkının yanında olduğumuzu belirtiyor, mücadelelerinde başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.