Baskılar alın teriyle toprağını sulayan kadınları yıldıramaz.

Baskılar alın teriyle toprağını sulayan kadınları yıldıramaz.
14.06.2020
A+
A-

Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen atık tesisine karşı onurluca direnen 5’i kadın 9 köylü jandarma tarafından şirket görevlisini darp ettikleri iddiasıyla ifadeye çağrıldı. Köylülerden 4 ü ifade sonrasında serbest bırakılırken 5 kişi de gözaltına alınarak Yenişehir Adliyesi’ne sevk edildi.

Neye karşı çıkmışlardı.

Maden atık havuzunun yapıldığı bölgeye malzeme taşıyan beton mikserinin, mikserde kalan atıkların göle boşaltılmasına.

Kirazlıyayla köylüsü tarlalarının zehirlenmesini, topraklarının kirlenmesini istemiyorlar.
Evlerinin 60 metre ilerisine kurulacak bu tesise karşı çıkmak suç mudur?

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak kamusal anlayışımız gereği hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı belirtmiştik. Bursa Kirazlıyayla’da maden zenginleştirme tesisi kurulmasına karşı direnen köylülerin onurlu mücadelesini destekliyor, gözaltıları şiddetle kınıyoruz.

ABD emperyalizminin göz bebeği Tayyip Erdoğan’nın birlikte uçak seyahati yaptığı ,Bush’ların yakın dostu Mehmet Habbab’ı n çok uluslu şirketi hakkındaki tüm gerçekleri yazmıştık. https://www.facebook.com/pg/HKMMSP/posts/?ref=page_internal

Kirazlıyayla köylüsü işte böyle bir şirketin oyunlarını bozmaya çalışıyor, direniyor, gözaltına alınıyor ama topraklarını teslim etmiyorlar.
Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak bir kez daha söylüyoruz. Maden şirketlerinin doğayı katletmelerine izin verilmemelidir.
Çevreye, doğaya, insana, bitkiye olan duyarlılığımız gereği bizde Kirazlı köy köylülerinin haklı, onurlu mücadelesinin yanındayız. Baskılar Kirazlıyayla köylülerini yıldıramaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.