Arkeolojik sit alanına bina yapılmasına nasıl cezai işlem yapacaksın ey Gökçeada belediyesi?

Arkeolojik sit alanına bina yapılmasına nasıl cezai işlem yapacaksın ey Gökçeada belediyesi?
14.06.2020
A+
A-

Gökçeada Belediyesi , arkeolojik sit alanı olan bölgeye, deniz kenarına iki katlı bina dikmiş. Arkeolojik sit alanında yapılaşma yasağını bile bile bu binayı  neye dayanarak inşa etmişler acaba?

Gökçeada  Belediyesinin yaptığı bu işlem  kaçak yapılaşmanın önünü açar. Bunu sayın başkan düşünmedi mi acaba? Teknik kadrosu buna neden dur demedi.

Çevre ve Şehircilik  Müdürlüğü yetkilileri Gökçeada’nın merkezinde yapılan  arkeolojik sit alanında ki bu yapılaşmayı nasıl görmedi?

Bu sorular çoğaltılabilir ama gerçek gizlenemez.Usulsüzlükler örtbas edilemez. Çünkü Gökçeada halkı duyarlı bir halktır.Buna göz yummadıkları gibi tepki göstermeyi bilmişlerdir.

“Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, normalde böyle bir bina yapımı için başvurmaları gereken yerin Gökçeada Belediyesi olması gerektiğini belirten çevreciler, “Binaları yapan belediye olunca ne yapacağımızı şaşırdık. Kaymakamlığa, CİMER’e ve Koruma Kurulu’na yazdık. Belediye bunların ruhsatlı olduğunu savunuyor. Kendi kaçak yapılarına kendileri ruhsat vermiş. Ancak burası antik liman ve sit alanı. Koruma Kurulundan izin alınmamış ve oldubitti yapılmak istenmektedir” şeklinde tepki gösterdi.

3830 sayılı Kıyı Kanunu’na göre, kıyı kenar çizgisinden en az 50 metre mesafe içinde betonarme bina inşa etmek yasak olmasına rağmen bu binalar kıyının neredeyse dibine yapılmış. Arkeolojik sit alanı içinde kalan inşaat sahası için Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan izin alınmamış. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre 1. derece arkeolojik sit alanlarında yapılaşma kesinlikle yasak.”(Patronlar Dünyası  6 Haziran 2020)

Eski demir iki katlı binayı tadil ederek  bu yapıyı yaparken hangi yönetmeliğe göre bu inşaatı yaptınız? Plan projeli inşaata ruhsatı verirken  deprem yönetmeliğine uydunuz mu?  Güçlendirme projesi yaptınız mı ? Neden Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan izin almadınız?  Arkeolojik sit alanında inşaat yasağı olduğunu size tepki gösteren halk mı öğretecek? Oldu bittiye getirmeye çalışsanız da gözler görüyor yaptığınızı ve haklı olarak olmaz diyorlar.

Önemli olan  Gökçeada Belediyesi  bu cesareti nereden almaktadır? Türkiye’de o kadar çok imar usulsüzlüğü yapılıyor bir tane de biz yapalım, nasıl olsa  bir şey olmuyor, kaçak inşaatları en yetkililer bile yapıp içinde oturuyor diye mi düşünüyorlar acaba. Ama bu yanlış bir düşünce. İmar yolsuzluğunu kim yaparsa yapsın üstüne gitmek Belediyelerin görevi iken Belediyeler bunu yaparsa halk kimi kime şikayet edecek, halk bu işlemlerden dolayı cezalandırılırsa bu işlemi örnek olarak göstermez mi ? İşin en vahim durumu budur.

Halkçı Mühendis,mimar ve şehir plancıları olarak biz diyoruz ki Gökçeada Belediyesi tarafından arkeoljik sit alanındaki binanın yapımı derhal durdurulmalıdır. Usulsüzlüğü yapanlar ve göz yumanlar hakkında hukuki işlem başlatılmalıdır.

İmar kirlenmesine yol açan tüm usulsüzlükleri takip etmek kamusal görevimizdir. Bu usulsüzlüklere göz yummayacağımızı meslektaşlarımızca bilinmesi  ve Gökçeada halkı ile dayanışma içinde olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Meslektaşlarımızı da duyarlılığa ve dayanışmaya çağırıyoruz.

 

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.