ALKER’in mucidi,İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Mimarlar Odası kurucusu Ruhi Kafesçioğlu bedence aramızdan ayrıldı.

ALKER’in mucidi,İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Mimarlar Odası kurucusu Ruhi Kafesçioğlu bedence aramızdan ayrıldı.
13.12.2020
A+
A-

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Mimarlar Odası kurucusu Ruhi Kafesçioğlu 12 Aralık’ta bedence aramızdan ayrıldı.

Geleneksel kırsal yapıları araştırma çalışmalarında uzmanlaşmış Türkiye’nin önemli mimarlarından Prof. Dr. Ruhi Kafescioğlunu sayğıyla anıyoruz. Kerpiç, Anadolu’nun, en azından 12 bin yıllık kültür geçmişinde başından beri kullanılagelen yapı gereci…

Ruhi Kafesçioğlu kimdir?

1919 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlkokulu Kayseri’de, ortaöğrenimini ise Sivas Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimi için İstanbul’a giden Ruhi Kafescioğlu, 1937 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi (İstanbul Teknik Üniversitesi)’ne kaydolmuş ve 1943 yılında yüksek mühendis mimar olarak mezun olmuştur. Dört sene serbest çalıştıktan sonra 1947’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır. 1954’te doçent olmuş, 1955 sonbaharında Almanya’ya giderek mimarlıkta yapı malzemesi alanında çalışmalar yapmıştır. 1957 yılında yurda dönüşünde, yeni bir programla Yapı Malzemesi dersini üstlenmiştir. 1965’te aynı kürsüye profesör olarak atanmış ve 1986 yılı Ocak ayında da emekli olmuştur.

Fakülteye asistan olarak adım attığı günden itibaren geleneksel kırsal yapıları araştırma çalışmalarına başlamıştır. Toprak yapıların iyileştirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili çeşitli çalışmalar sonunda ALKER adını verdiği alçı ve kireç katkılı toprak yapı malzemesinin üretilmesini 1980 yılında TÜBİTAK projesi olarak gerçekleştirmiştir. O günden beri ALKER üretimi ve toprağa dayalı yapıların geliştirilmesi yönündeki çalışmalarını sürdürmüştür.

Birçok makalesi ve kitabı yayınlanmıştır.

ÇAĞDAŞ YAPI MALZEMESİ TOPRAK VE ALKER

Ruhi Kafescioğlu, 2017, İTÜ Vakfı Yayınları, İstanbul,

Prof. Ruhi Kafescioğlu’nun İTÜ Vakfı Yayınları’ndan çıkan , Çağdaş Yapı Malzemesi Toprak ve Alker’in tanıtım metni şu şekilde: “Doğal kaynakların sürdürülebilir yöntemlerle değerlendirilmesini amaçlayan ve günümüzün sağladığı olanaklarla desteklenip geliştirilen toprağa dayalı yapım sistemleri, önemli ekolojik ve ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Yaşadığımız dönemde, bir yandan çevre sorunları, etkin enerji kullanımı gereksinimleri, sağlıklı ve konforlu yaşam istekleri, diğer yandan ekonomik açıdan sürdürülebilir inşaat yöntemi arayışları toprak yapı konusunu güncelleştirdi. Bugün dünyanın hemen her ülkesinde toprak yapıları iyileştirmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar yürütülmekte iken, çok ileri düzeyde geleneksel toprak yapı teknolojisine ve kültürüne sahip olan Türkiye’de bu yöndeki çalışmaların kısıtlı kaldığını söyleyebiliriz. Bu kitap, gerek bireysel projeler bağlamında, gerekse de ülkemizde konut sorununa bir çözüm yöntemi olarak, toprağa dayalı, küçük ölçekte ve yerel kaynaklara bağlı mimarlık pratiklerini önceleyen bir yapı modeli önermektedir. Çağdaş Yapı Malzemesi Toprak ve Alker, toprak yapı malzemesi ve teknolojisi konusundaki bilgi birikiminin kapsamlı bir sunumunu içeriyor.”

Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları olarak  ailesine, meslektaşlarına ve Mimarlar Odası camiasına başsağlığı diliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.