6. yılında Ermenek’te hayatını kaybeden maden emekçilerinin acısı yakmaya devam ediyor.

6. yılında Ermenek’te hayatını kaybeden maden emekçilerinin acısı yakmaya devam ediyor.
28.10.2020
A+
A-

Maden Emekçilerinin yüzlerinde ki kömür karası ya sizin yüzlerinizde ki ?

Karaman’ın Ermenek ilcesine bağlı Güneyyurt Beldesinde Pamuklu Köyü civarında bulunan Has Şekerler Maden Ocağı’nda,28 Ekim 2014 tarihinde rödovans usulüyle üretim yapılan bir yeraltı kömür ocağında meydana gelen facia sonucu 18 maden emekçisi sular altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Ülkemizde her gün ortalama 5 kişinin iş “kaza”larında göz göre göre öldüğü, hele hele dünyanın en büyük maden iş kazalarından biri olarak nitelendirilen, 301 işçinin alınabilecek küçük önlemlerle kurtulabilecekken öldüğü Soma’daki maden cinayetinden dolayı tüm ülkenin yasa büründüğü sırada Ermenek’te yeni bir maden cinayeti ile sarsılmıştık.

Sermaye daha fazla kâr uğruna bir cinayete daha imza attığı açık bir şekilde görülmektedir.

O günden bu güne tek bir iyileştirme yapılmamıştır. Ortada bir iş kazası değil katliam vardır, taammüden cinayet vardır. Daha fazla kazanmak amacıyla, işçilerin canı pahasına, maliyetler kısılmış; gerekli önlemler alınmamıştır.

Yüzsüzce “kader”“güzel öldüler”“bu işin fıtratında var” diyerek katliamdaki rollerini kapatmaya çalışanlar hala insan içinde dolaşmaktadırlar.

İş güvenliği hiçe sayılmaktadır.

Madende, sondajlama yöntemi denilen duvarlara 4 metrelik ince delikler açarak olası bir su baskını, gaz sıkışması veya bunlardan oluşacak göçükleri engellemeye yönelik hayati önem taşıyan uygulamalar yerine direkt olarak dinamitleme yapılmış.Su sızıntısına karşı işçilerin daha önce yetkilileri uyardıkları hatta bu madende 2 defa daha su baskını olduğunu ama şans eseri izin saatlerine denk geldiği halde kar hırsı ağır basmıştır.Madenin etrafında bulunan yüksek rakımlı madenlerde biriken suların bu yapılan dinamitlemelerle kendine yol bulup madene dolduğunu ortadadır. Rödovans uygulamaları acilen durdurulmalıdır.

Taşeronlaşma uygulamaları derhal iptal edilmelidir. Gerçek bilim insanlarının oluşturduğu, meslek örgütlerinin, sendikaların oluşturduğu kurullar oluşturulmalıdır. Maden mevzuatı acilen düzenlenmelidir. İş cinayetleri derhal durdurulmalıdır. Meslektaşlarımızın, işçi sınıfının bu insanlık düşmanlarından kurtuluşunun yegâne temeli örgütlü mücadele etmektir.

Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları olarak meslektaşlarımıza ve halkımızı duyarlılığa çağırıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.