19 Mayıs’lar Sürecek, Antiemperyalistler Pes Etmeyecek!

19 Mayıs’lar Sürecek, Antiemperyalistler Pes Etmeyecek!
14.06.2020
A+
A-

19 Mayıs’lar Sürecek, Antiemperyalistler Pes Etmeyecek!

19 Mayıs 1919 Pazartesi günü Bandırma Vapuru Samsun sahiline demir atar. Mustafa Kemal ve arkadaşlarını, ilk olarak Havuzlu İsmail’in kullandığı sandalla Kurmay Binbaşı Mahmut Ekrem Bey karşılar.

Birinci Dünya Savaş’ında kentin bütün iskeleleri bombalanmış ancak bir tek kentte sigara üreten Fransızlara ait Reji İskelesi sağlam kalmıştır. Mustafa Kemal ve arkadaşları, Samsun’a ilk adımlarını, diğer adı Reji İskelesi olan Tütün İskelesinden atar. “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmeyi yeğleyen” grup Emperyalistlerin işgal ettikleri iskeleden Anadolu’ya çıktılar . Ülkeyi Emperyalistlerin işgalinden ve onların yerli işbirlikçilerinden kurtarabilmek için “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla birleştiler.

Emperyalistlerin ticaret için kullandıkları Tütün İskelesinden başlayan yol “Kurtuluş Yolu” olarak günümüzde var.

Emperyalistler ittifaklarını daha da genişleterek kovuldukları topraklara çok daha güçlü dönmüş durumdalar. Halklarımızın Mustafa Kemal önderliğinde yırtıp parçaladıkları ve bir paçavraya dönüştürdükleri Sevr’i bizlere yeniden dayatıyorlar. Ve hatırı sayılır mesafe kat ettiler ve kat etmeye devam ediyorlar. Birinci Kurtuluş Savaşımız öncesi Anadolu’da yaşayan Halklarımızın sağladığı ve bizi zafere taşıyan birliktelik parçalanıyor. AB-D Emperyalistlerinin  projeleri ile iktidarlar oluşturuyor , onlarda ataları gibi Emperyalistlere bütün kapıları sonuna kadar açıyorlar.

Bağımsızlığın simgesi Mustafa Kemal’i ve Birinci Kuvayimilliyecileri unutturmaya çalışıyorlar.

Onlardan yadigâr bütün kurumları iğdiş etmeye çalışıyorlar.

Halkçı Mühendis Mimar Şehir Plancıları olarak söz veriyoruz. “ABD ve AB emperyalizminin, batı gericiliğinin amansız düşmanları olacağız, Antiemperyalist olacağız! Doğu gericiliğinin, Tefeci- Bezirgân sermayenin ve onun siyasal temsilcilerinin düşmanları olacağız, Antifeodal olacağız! Ve bu gerici ittifakın, binlerce yıldır birlikte yaşamış, kardeşleşmiş, kader ortaklığı yapmış halkları düşmanlaştırmasına izin vermeyeceğiz, Antişovenist olacağız!”

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.