14 milyon 92 bin 800 metrekarelik alan yayla niteliğinden çıkarıldı.

14 milyon 92 bin 800 metrekarelik alan yayla niteliğinden çıkarıldı.
14.06.2020
A+
A-

Gençlerimiz , yoksul halk çocukları birer birer toprağa verilirken halkımız bu gündemle meşgul iken Resmi Gazetede yayınlanan karar ile 14 milyon 92 bin metrekarelik alan ” yayla” niteliğinden çıkarıldı.
Bu karara göre Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’ dan 3, Erzurum’dan 7, Eskişehir ‘den 3, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu ‘dan 1, Konya’dan 35, Kütahya’dan 7 ve Trabzon’dan 5 alan yayla olmaktan çıkarıldı.
6831 sayılı Orman Kanun’unun 17 maddesi dayanak gösterilen bu karara göre ” Savunma, ulaşım, enerji, haberleşme , su , atık su,petrol, doğal gaz, altyapı, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesislerinin; baraj, gölet, sokak hayvanları bakım evi ve mezarlıkların; Devlete ait sağlık, eğitim, adlı hizmet ve spor tesisleri ile ceza infaz kurumlarının ve bunlarla ilgili her türlü yer ve binanın Devlet ormanları üzerinde bulunması veya yapılmasında kamu yararı ve zaruret olması halinde, gerçek ve tüzel kişilere bedeli mukabilinde Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilebilir”
Şimdi soruyoruz yetkililere yaylaların yayla olmaktan çıkarılmasında hangi kamu yararı ve zarureti bulunabilir? Alelacele yangından mal kaçırırcasına böyle bir karar nasıl alınır hemde savaş hali varken Asker anaları babaları korku içinde yaşarken aceleniz neydi? Bu kararname ile yayla niteliğinden çıkarılan bu araziler veya arsaların imar düzenlemesi ile rantçılara peşkeş çekileceği endişesini taşıyoruz..TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasi Genel Başkanı Özden Güngör de kararın rant için alındığına, 14 milyon metrekarelik alanının inşaat ve turizm projeleri için kullanılıp amacı dışına çıkarılacağına işaret etti.
Biz halkçı mühendis mimar ve şehir plancıları olarak bu görüşe katılıyoruz.
Yaylalarımızın talan edilmesine karşı çıkmanın yurtseverlik olduğunu düşünüyoruz.
Kamucu ve doğa sever anlayışımız bu talana izin verilmemesi için mücadele etmemizi işaret ediyor.
Bu görev ve sorumlulukla tüm yeraltı ve yer üstü servetlerimizi savunacağız ve koruyacağız. Orman Mühendisleri Odasını göreve çağırıyoruz. Bu dava halkın davasıdır. TMMOB tüm odaları ile bu yağmaya karşı çıkmalıdır. Göreve çağırıyoruz.
Sadece bu mu alelacele onaylanan bir proje daha var. Nasılsa halkımız İdlib’ te kaybettiklerimizle meşgul AKPgiller Salda Gölünün yakınına ” Millet Bahçesi ” adı altında yapılaşmaya açarak çevre katliamı kararının proje ayrıntılarının tamamlandığını ve gerekli kurullarca onaylandığını açıkladılar.
” Türkiye’nin Maldivleri” olarak ün yapmış turizm cenneti ” 1000 metrekarelik halk plajı kıyısında tamamen ahşaptan kafe, büfe,
otopark alanları, yönetici ve sağlık birimleri, giyinme-soyunma kabinleri, satış üniteleri, cankurtaran yapıları, mescit ve tuvaletler oluşturulacağı bildirildi ”
Görüldüğü gibi olayların dili acıdır. Parababaları kar peşinde koşarken gençler toprağa düşüyor. Aileleri haklı olarak soruyor Neden bizim çocuklarımız ölüyor? Bizde soruyoruz rantçılara UTANMIYOR MUSUNUZ
Ama cevabını halkçı mühendis mimar ve şehir plancıları biliyor ve sorgulamaya, takip etmeye devam ediyor edecek halkın iktidarı kurulana dek. Bundan kuşkumuz yok. Gelin beraber örelim mücadeleyi. Örgütlü Halk Yenilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.