1 Mayıs mücadelemiz emekçi halkın sınıfsız sömürüsüzdünya mücadelesinden bağımsız değildir.

1 Mayıs mücadelemiz emekçi halkın sınıfsız sömürüsüzdünya mücadelesinden bağımsız değildir.
14.06.2020
A+
A-

Parababalarının Amerikan İşçi Sınıfının 8 saatlik iş günü mücadelesini kanla bastırdığı bir gündür.1 Mayıs Vahşi kapitalizmin kanlı yüzünü açıkça gösterdiği gündür. 1 Mayıs, işçi önderlerinin sınıf mücadelesinde ödün vermedikleri için , sınıf kardeşlerinin çıkarlarını korudukları için darağacına götürüldükleri gündür. Dünyada 1 Mayıs İşçi sınıfının Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü olarak kabul edilir. En önemli özelliği ırk,dil,din farkı gözetmeksizin tüm işçilerin kardeşçe benimsendiği gün olmasıdır.İşçi sınıfı birleştiricidir. İşçi sınıfı kendi çıkarlarının yanısıra tüm halkın çıkarlarını savunur. Bu nedenle 1 Mayıs İşçi sınıfının ve emekçi halkların çıkarları için mücadele ettikleri ortak gündür. Ücretli köleliğin hakim olduğu kapitalist ülkelerde 1 Mayıs mücadele günüdür. Ancak ücretli köleliğe son verilen sosyalist ülkelerde İşçi sınıfının ve emekçi halkların bayramı olarak kutlanır. Biz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları da pozisyonumuz ne olursa olsun işverenler karşısında belirli saatte, belirli ücret karşılığında iş gücünü satan ücretli köleleriz.
Yani çıkarımız işçi sınıfının çıkarları ile ortaktır. Hatta bazı işyerlerinde işçilerin aldığı ücretin altında çalışan, asgari ücret verilmeyen, fazla mesai ödenmeyen, iş güvencesi olmayan meslektaşlarımız vardır. Pandemi süreci de gösterdiki zorunlu olarak çalışan işçiler kadar meslektaşlarımızda virüs tehlikesi altında çalıştılar, çalışıyorlar.Meslektaşlarımız; işyerlerinde ,fabrikalarda, şantiyelerde sıkı bir denetim mekanizması oluşmadığı için işverenin iki dudağı arasında, onun her istediğini yapan pozisyondadır. Ancak işveren sıkıştığı zaman aklına biz geliriz. İş kazası olduğu zaman yargılanan, mahkeme kapılarında sürünen biz oluruz. O zaman meslektaşlarımızın işveren vekili olduğu akıllarına gelir ve sorumluluğu üzerlerinden atarlar. İşçilerin mesaileri belirlidir ama bizlerin mesaisi genelde işverenin verdiği işlerin bittiği saattir. Mesai kavramı keyfidir.Fazla mesai genelde verilmez. İşçilerin her ne kadar kısıtlansa da belirli bir sendikada örgütlenme hakları vardır. Ancak mühendisler kapsam dışı personel olarak gösterilerek sendikal haklardan yoksun bırakılırlar. Bu da mücadelemizin bir parçası olmalıdır. Kapsam dışı personel sayısı kısıtlanmalıdır.
Tüm meslektaşlarımız işyerlerinde varolan sendikalarda işçilerle birlikte örgütlenmelidir. İşveren yanlısı sendikalar yerine gerçekten sınıf mücadelesini veren, sınıf kardeşliğini ön planda tutan içi sendikalarında örgütlenme gerektiğini kavramalı ve omuz omuza çalıştıkları işçi kardeşlerinin de bilincine çıkarmasına destek olmalıdırlar.
Acil Üretim ve hizmetler dışındaki hizmet ve üretime ara verilmeli, işçilere ücretli izin verilmelidir.
Tüm çalışan meslektaşlarımıza ücretsiz test ve sağlık hizmeti verilmelidir.
İşten çıkartmalar derhal yasaklanmalıdır.
Halkçı Mühendisler Mimarlar ve Şehir Plancıları olarak örgütlenme hakkımızı savunmalı, mücadele etmeliyiz.
Salgın bahanesiyle grev hakkının yasaklanmasına karşı çıkmalı, ücretli izin hakkını savunmalıyız.
Kendi gücümüzle işçi sınıfının gücünü birleştirmeliyiz.
1977 yılında işçi sınıfının kanıyla sulanmış olan Taksim meydanını Halkçı mühendis Mimar Şehir plancıları olarak işçi sınıfının vatanı kabul ediyoruz. 1 Mayıs mücadelesinin Taksim de verilmesi gerektiğini savunuyoruz.
İnsanca yaşam ücreti için, iş güvenliği ve işçi sağlığı için, sağlıklı ve güvenilir işyerlerinde çalışmak için 1 Mayıs’ta bizlerde mücadele etmeli, birliğimizi güçlendirmeliyiz.
Ücretli kölelik düzenine son verilmesi için mücadele etmeliyiz.
Bizi korona virüsünden, tüm halkımızla birlikte koruyacak olan sistem için an geçirmeksizin kavga vermeliyiz, örgütlülüğümüzü pekiştirmeliyiz.
Sorun açık, nettir. Demokratik Halk İktidarı kurulmadan insanlarımız kölelikten kurtulamayacaktır. Bunun için doğru hedefe , doğru mücadele hattında elele, omuz omuza, kadın erkek ayrımı yapmadan mücadele vermeliyiz. YAŞASIN 1 MAYIS KAHROLSUN ÜCRETLİ KÖLELİK DÜZENİ
Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.